Městská knihovna v Praze

Akce

« duben červen »

Květen 2019

Zobrazit proběhlé akce

dnes, 22. 5., 09:00 Výstava

Jan Laštovička - Pohledy

Opatov,Opatov - Artotéka

Vstup zdarma

V květnu bude výstavní foyer opatovské knihovny patřit grafikovi a ilustrátorovi Janu Laštovičkovi (1979). Vedle ilustrování dětských knih navrhuje výrobky z porcelánu a staví sněhové sochy. Právě výpravy za sněhem ho zavedly i do exotických destinací a kreslené „pohlednice“ z těchto cest tvoří základ výstavy v Artotéce.

Jan kreslí především tužkou a perem na papír a s kolorováním mu pomáhá počítač. To je také případ většiny ilustrací, jejichž část byla určena pro jeho knižní prvotinu Abeceda (z) měst. I když ji Albatros vydal už v roce 2015, Jan v kreslení měst pokračuje a je jeho asi nejviditelnější a nejzábavnější prací.

Jak se z malého obrázku města v bloku stane obrázek v knížce? A není lepší ho vyfotit mobilem? Přijďte se podívat do Artotéky! Výstava se koná od 29.4. do 31. 5. 2019 ve foyer pobočky Opatov.

Co dalšího Jan nakreslil, můžete vidět na stránkách www.lastovicka.com

dnes, 22. 5., 09:00 Kurz

Pc kluby v Ústřední knihovně - květen 2019

Ústřední knihovna - Informační středisko

Vstup zdarma

Pořádáme pravidelné PC kluby pro všechny, kdo se chtějí seznámit s počítačem, naučit se pracovat s kancelářskými programy, vyhledávat a komunikovat na internetu nebo poznat základy počítačové grafiky. Bližší informace na telefonním čísle 222 113 372. TIP! Stáhněte si program PC klubu na květen 2019 [pdf, 192 kB].

dnes, 22. 5., 09:00 Pro děti

Hrajeme si s Pepinou

Korunní

Vstup zdarma

Už znáte Pepinu Karáskovou z 3. B a její kamarády? Hrdinové nové knižní série Michaely Krýslové a ilustrátorky Jany Chroustové Já se z toho picnu na vás čekají s řadou zábavných úkolů. Přijďte si zkusit obrátit palačinku na pánvi vyhozením do vzduchu nebo vyluštit originální obrázkovou křížovku. Těšíme se na vás!

dnes, 22. 5., 13:30 Pro děti

Čtenářský klub

Modřany

Vstup zdarma

Pravidelná středeční setkání nad knihami pro kluky a holky od 9 let. Čteme a dělíme se s ostatními dětmi o své dojmy a názory. Pro děti připravujeme výběr z nových knížek a doporučujeme zajímavé tituly.

dnes, 22. 5., 14:00 Kurz

Pc kluby na Smíchově - květen - červen 2019

Smíchov

Vstup zdarma

Pořádáme pravidelné PC kluby pro všechny, kteří se chtějí naučit pracovat s počítačem. Kurzy se zaměřují na základní dovednosti a především na poznání práce na PC, používání e-mailu i našeho elektronického katalogu, se kterým se setkáte na pobočkách. Bližší informace na telefonním čísle 770 130 229, účast pouze pro předem přihlášené. Stáhněte si program PC Klubů na květen a červen 2019 [pdf, 208 kB].

dnes, 22. 5., 16:30 Pro děti

Malujeme s knížkou 2019

Bohnice

Vstup zdarma

Vybraný den v měsíci čeká na předškoláky i ostatní děti krátký čtený příběh a výtvarná dílna. Přijďte si k nám poslechnout a malovat. Dílnu vede akademická malířka Jana Bergerová. Těšíme se na vás!

Vezmi žlutou tužku,
namaluj mi hrušku
a pod hrušku talíř.
Sláva, ty jsi malíř.

(Malíř, František Hrubín)

dnes, 22. 5., 16:30 Pro děti

Mladí stavitelé

Barrandov

Vstup zdarma

Dny Prahy 5

Barrandovský klub Mladí stavitelé ve spolupráci s Církví bratrskou staví makety staveb Prahy 5 z LEGO kostek.

dnes, 22. 5., 17:00 Výtvarná…

Origami dílna 2019

Korunní

Vstup zdarma

Máte šikovné ruce? Jste kreativní? Přijďte si od 17:00 do 19:00 hodin do klubovny pobočky Korunní vyzkoušet skládání originálních origami.

dnes, 22. 5., 17:00 Akce

Scrabble na Stodůlkách 2019

Stodůlky

Vstup zdarma

Každou středu od 17:00 hodin hrajeme scrabble na Stodůlkách. Vítáme začátečníky i pokročilé. Přijďte se pobavit a zároveň procvičit mozek. Kromě scrabblů je možné si zahrát i jiné hry, např. šachy.

dnes, 22. 5., 17:00 Pro děti

Kocour v botách

Stodůlky

Vstup zdarma

Srdečně zveme děti a rodiče, prarodiče na divadýlko Kocour v botách. Hraje divadelní soubor Toy Machine.

dnes, 22. 5., 17:00 Setkání

Radkin Honzák: Čas psychopatů

Ústřední knihovna

Vstupné: 80,-

Slovo psychopat sice bylo vypuzeno z odborného slovníku, nicméně je libozvučné, a tak není divu, že jsou mnozí, kteří dbají o to, aby nezapadlo. Počínaje pionýrem Herveyem Cleckleyem, jeho pokračovatelem Robertem Hare a koncept rozšiřujícím Kevinem Duttonem, přes Gerharda Blickla, Noru Schütte, Chrise Patricka až po profesora Radka Ptáčka. Odborníci v této oblasti na pomezí psychopatologie by rádi termín psychopat rezervovali pro přibližně jedno procento našich bližních, jejichž zásadní odlišností je absence strachu: ten si totiž neuvědomují a ani neprožívají, což přináší zcela jiné vnímání souvislostí, prožívání, tvorbu hodnot a jednání. Zkuste si na chvíli představit, že absolutně nevíte, co je to strach, a máte-li slušnou fantazii, dopracujete se na základě této vlastnosti záhy k pocitu omnipotence neboli všemohoucnosti. Navíc, chybí-li strach či tréma, umožňuje to provádět vše bezchybně s robotickou přesností, jste také přitažliví pro své okolí, nebojíte se riskovat, nebojíte se ičeho a můžete tedy vše!

A teď už jde jen o to, kolik v sobě máte agrese, asociálních a antisociálních choutek, prvků a osobnostních charakteristik, jak moc jste hamižní a kolik vzrušení v té věčné nudě beze strachů potřebujete: zda vám stačí pašovat koks nebo potřebujete pro povyražení krást, vraždit, hrát na burze o miliony, či naopak zachraňovat ohrožené, dobývat vesmír, šířit víru či operovat mozek.

MUDr. Radkin Honzák, CSc., ambulantní psychiatr IKEM a REMEDIS, sekundární lékař Psychiatrické léčebny Bohnice, asistent Ústavu všeobecného lékařství 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Autor desítek knih a odborných i populárních článků na téma duševních poruch a nemocí. Jeho oblíbenými tématy jsou deprese, syndrom vyhoření či komunikace mezi lékaři a pacienty.

dnes, 22. 5., 17:00 Přednáška

Vídeňské kavárny

Ústřední knihovna

Vstupné: 50,-

ve spolupráci s ARS VIVA spol. s r.o., www.arsviva.cz

Vídeňské kavárny se staly takřka světovým fenoménem – nejen pro svoji eleganci a krásu, ale hlavně pro svoji roli v každodenním životě obyvatel města. Od sedmnáctého století si budují svoji nezastupitelnou roli fóra, místa potkávání i setkávání generací, názorů, místa stvořeného pro odpočinek, potěšení i radost. Pojem vídeňská kavárna tak není jen o konzumaci kávy či jiných kulinárních radostí, je místem, kde vzniká rakouská a někdy i evropská politika a životní postoj.

Přednáší Josef Vomáčka

dnes, 22. 5., 17:00 Přednáška

Irsko toulky smaragdovým ostrovem

Břevnov

Vstup zdarma

Vydejte se s námi za krásami věčně zeleného, drsného ostrova, kde ještě dnes přežívá duch prastaré keltské kultury. Přednáška s projekcí Ing. Richarda Grégra.

dnes, 22. 5., 17:00 Setkání

Doučování

Modřany

Vstup zdarma

Potřebuješ pomoci s přípravou na písemku nebo úkolem? Dobrovolníci z organizace Nová škola o.p.s. pomohou dětem s každým předmětem z učiva ZŠ a SŠ.

Děti nemusí (ale můžou) docházet pravidelně, mohou klidně přijít jen tehdy, když něco potřebují. Není potřeba žádná přihláška. Pomoc mohou využít i bez předchozí domluvy po celou dobu, kdy jsou dobrovolníci v knihovně přítomni.

dnes, 22. 5., 17:17 Hudba

Poutníci středověku

Hradčany

Vstup zdarma

Koncert středověké hudby

Poutnické písně na cestě do Santiaga de Compostela, zpěvy truvérů a trubadúrů a sefardské balady. Účinkuje: Hana Sar Blochová: zpěv, gotická harfa, psaltéria, flétny, perkuse.

dnes, 22. 5., 17:30 Akce

Malá kvízová posezení

Ústřední knihovna

Vstup zdarma

Přijďte si ověřit vaše znalosti do Ústřední knihovny. Během hry můžete soutěžit v týmu a odpovídat na otázky z různých oborů (kultura, historie, příroda, zeměpis, sport aj.). Chybět samozřejmě nebudou otázky z oboru literatury. Těšit se můžete na zajímavé ceny!

Rezervujte si své místo na kvízu na adrese knihovna@mlp.cz, na tel. 222 113 387 nebo osobně v Dílně.

dnes, 22. 5., 17:30 Literatura

Pět životů Václava Havla

Žižkov

Vstup zdarma

Pět životů Václava Havla: jak si vybrat životopis?

Workshop, jehož cílem je zproblematizovat životopis jako literární žánr i historický pramen, povede Mgr. Václav Sixta z Ústavu pro studium totalitních režimů. V současné době máme k dispozici celou řadu životopisů Václava Havla.

Jejich autory jsou akademici, novináři i bývalí spolupracovníci Václava Havla. Každá knih se dočkala úspěchu ať již formou vysokých prodejů nebo v podobě literárních cen. Tato situace vzbuzuje řadu otázek: jaký z životopisů koupit známým k Vánocům?

Má smysl číst více než jeden z nich? V čem se od sebe jednotlivá díla liší? Během programu se zaměříme nejen na srovnání jednotlivých děl, ale také na to, jaká očekávání máme od životopisného žánru a co nám mohou přinést biografická zpracování historie.

dnes, 22. 5., 18:00 Literatura

Marek Toman

Dům čtení (Ruská )

Vstup zdarma

Autorské čtení Marka Tomana z knihy Oko žraloka

Román Oko žraloka vychází z Reportáže, psané na oprátce Julia Fučíka – za svého hlavního hrdinu si ale bere Mirka Klecana, Fučíkova „zrádce“. Čtenáře zavede mezi levičáky, trampy, interbrigadisty, odbojáře a zachycuje některé tyto idealisty i po roce 1945. V románu vystupují také další výrazné historické postavy, například slavný fotograf Robert Capa. Marek Toman představí při svém vystoupení řadu unikátních snímků. Kromě ukázek z románu dojde na diskusi o střetu „obyčejných lidí“ s „elitami“, i o zapomenutém hrdinství interbrigadistů. V závěru večeru budeme hovořit i o další autorově knize, která vyšla v minulém roce, o Neptunově jeskyni.

dnes, 22. 5., 19:00 Přednáška

Svobodný zednář Alfred Justitz

Ústřední knihovna

Vstupné: 40,-

Program:

Svobodný zednář Alfred Justitz
Přednáší Mgr.Ivan Boháček

Malíř Alfred Justitz (1879 – 1934) 140. výročí narození a 85. výročí úmrtí Alfred Justitz je rodák z Nové Cerekve u Pelhřimova. Malíř, grafik a ilustrátor, mezi jehož inspirátory patřil Paul Cézanne. Člen zakladatelské generace českého moderního malířství (byl členem a zúčastňoval se výstav skupiny Tvrdošijných a SVU Mánes). Muselo ale uplynout přes sedmdesát let od jeho smrti, než se první jeho obraz prodal za více než milion korun. Dnes se však s jeho dílem setkáváme ve všech předních tuzemských galeriích a jsou mu věnovány tři knižní monografie.

Přednáší teoretička umění PhDr. Marie Dohnalová

dnes, 22. 5., 19:00 Film

Zoufalství a naděje

Ústřední knihovna

Vstupné: 100,-

FILM A SPIRITUALITA
Ernst Toller (Ethan Hawke) je nešťastný kněz z malého historického kostela na severu státu New York, jehož život se radikálně změní po setkání s Mary (Amanda Seyfried) a jejím manželem Michaelem, labilním ekologickým aktivistou. Prázdný kostel a stále silnější pocit, že svět se řítí vstříc katastrofě, Tollera donutí pustit se do nebezpečného podniku s nadějí, že se mu konečně podaří získat zpět nahlodanou víru a naplnit své poslání – napravit křivdy, které se kolem něj dějí.
Zoufalství a naděje | First Reformed
USA 2017, Paul Schrader, anglicky s čes. tit., 108 min., od 12 let
Ve spolupráci s Akademickou farností Praha, uvádí Mgr. Lukáš Jirsa, Ph.D.

zítra, 23. 5., 09:00 Výstava

Jan Laštovička - Pohledy

Opatov,Opatov - Artotéka

Vstup zdarma

V květnu bude výstavní foyer opatovské knihovny patřit grafikovi a ilustrátorovi Janu Laštovičkovi (1979). Vedle ilustrování dětských knih navrhuje výrobky z porcelánu a staví sněhové sochy. Právě výpravy za sněhem ho zavedly i do exotických destinací a kreslené „pohlednice“ z těchto cest tvoří základ výstavy v Artotéce.

Jan kreslí především tužkou a perem na papír a s kolorováním mu pomáhá počítač. To je také případ většiny ilustrací, jejichž část byla určena pro jeho knižní prvotinu Abeceda (z) měst. I když ji Albatros vydal už v roce 2015, Jan v kreslení měst pokračuje a je jeho asi nejviditelnější a nejzábavnější prací.

Jak se z malého obrázku města v bloku stane obrázek v knížce? A není lepší ho vyfotit mobilem? Přijďte se podívat do Artotéky! Výstava se koná od 29.4. do 31. 5. 2019 ve foyer pobočky Opatov.

Co dalšího Jan nakreslil, můžete vidět na stránkách www.lastovicka.com

zítra, 23. 5., 09:00 Pro děti

Hrajeme si s Pepinou

Korunní

Vstup zdarma

Už znáte Pepinu Karáskovou z 3. B a její kamarády? Hrdinové nové knižní série Michaely Krýslové a ilustrátorky Jany Chroustové Já se z toho picnu na vás čekají s řadou zábavných úkolů. Přijďte si zkusit obrátit palačinku na pánvi vyhozením do vzduchu nebo vyluštit originální obrázkovou křížovku. Těšíme se na vás!

zítra, 23. 5., 12:30 Kurz

Akademie Moderního Seniora

Dům čtení (Ruská )

Vstup zdarma

Tématem jarního běhu kurzů Akademie Moderního Seniora jsou tzv. „funkční gramotnosti“, díky kterým by absolventi kurzu měli být účastníci schopní se lépe orientovat v současném, rychle se měnícím světě. Kurz tvoří 5 ucelených setkání. Je bezplatný a je určen pro seniory z Prahy.

PRO ÚČAST SE REGISTRUJTE PŘES WEBOVÝ FORMULÁŘ!

Vzdělávací kurz Akademie MOderního Seniora (AMOS) je realizován ve spolupráci s ve spolupráci s Právě teď o.p.s. a Krajskou radou seniorů.

zítra, 23. 5., 13:00 Setkání

Minibazárek knih

Černý Most

Vstup zdarma

Sousedská výměna knih, přátelské setkání milovníků literatury a vzájemná doporučení. Přineste a odneste si knihu, přijďte se setkat s podobně naladěnými sousedy a příjemně posedět na naší terase. V případě deště se můžete těšit na pohodlné čalouněné posezení uvnitř.

Akce se koná v rámci Sousedského týdne, který organizuje Nadace Via.

zítra, 23. 5., 16:00 Pro děti

Pohádky z oslíkovy přihrádky 2019

Korunní

Vstup zdarma

Každý čtvrtek od 16:00 do 16:45 hodin čteme dětem pohádky, vyprávíme si o nich a na malé výtvarné dílně si vyrobíme drobnost, která jim doma připomene, jakou pohádku jsme četli. Těšíme se na vás.

zítra, 23. 5., 16:00 Akce

Klub deskových her 2019

Smíchov

Vstup zdarma

Na pobočce Smíchov každý čtvrtek funguje Klub deskových her. Máte čas a chuť? Přijďte si zahrát dobrou deskovku! Zahrajte si v pobočce Smíchov pod vedením lidí, pro které jsou deskové hry radostí. Nevadí, pokud konkrétní hru neznáte. Proto pořádáme tématické kluby, aby se hru mohl naučit každý.

zítra, 23. 5., 17:00 Pro děti

Pověsti o Praze 5

Barrandov

Vstup zdarma

Dny Prahy 5

Papírová pimprlata hrají představení pro děti.

zítra, 23. 5., 17:30 Kurz

English club

Ústřední knihovna

Vstup zdarma

Angličtina zábavnou formou her, čtení a poslechu. Doporučeno pro začátečníky, věčné začátečníky a mírně pokročilé. Rezervujte si místo na tel. čísle 222 113 387 nebo osobně v Dílně.

zítra, 23. 5., 18:00 Setkání

Ljuba a Jiří Václavovi

Dům čtení (Ruská )

Vstup zdarma

Diskuzní čtvrtky Společně pro Desítku JE NÁM CTÍ A RADOSTÍ – Ljuba a Jiří Václavovi

Žijí tady s námi: kreativní, otevření a laskaví lidé. Jsou spolu 60 let a mají velkou rodinu: hudební skladatel a filmová dokumentaristka. Součástí večera bude i uvedení filmu Příběhy zahrad, zatím poslední dokončené společné práce z roku 2016.

zítra, 23. 5., 18:30 Hudba

Koncert pro Prahu 5

Barrandov

Vstup zdarma

Dny Prahy 5

Světová premiéra „velmi vážné hudby“. Hraje Smyčcový kvartet spolu s fagotem.

zítra, 23. 5., 19:00 Přednáška

Michael Romancov o hybridní válce

Získat vstupenky

Ústřední knihovna

Vstupné: 40,-

Mediální gramotnost
Termín hybridní válka, či někdy hybridní hrozba/hrozby se ve veřejném prostoru objevil poté, co Rusko anektovalo ukrajinský Krym a následně zahájilo válku na východní Ukrajině. Termín není zcela přesně ukotven a definován, což následně vedlo k řadě sporů o jeho významu, respektive o (ne)vhodnosti a (ne)přípustnosti jeho užívání. Pokusíme se ukázat, kdo, co a proč pod tímto termínem rozumí a jak se Česká republika s touto problematikou vypořádává.
Problematika bude zasazena do širšího rámce vývoje a změny bezpečnostního prostředí v Evropě od konce 80. let minulého století do současnosti a vývoje problému (ne)důvěryhodnosti státu a jeho politické reprezentace. Naše (ne)schopnost čelit hybridním hrozbách/informačnímu chaosu totiž úzce souvisí se stavem (ne)důvěry ve stát a jeho představitele.
PhDr. Michael Romancov, Ph.D. působí na Institutu politologických studií na Fakultě sociálních věd UK a na Metropolitní univerzitě Praha. Věnuje se politické geografii, geopolitice a Rusku.

zítra, 23. 5., 20:00 Hudba

Koncert Asonance

Získat vstupenky

Ústřední knihovna

Vstupné: 290,-

Skupina Asonance patří k nejstarším skupinám působícím na české folkové scéně – její vznik se datuje až do roku 1976. Skupina patří k uznávaným interpretům irských a skotských balad, tanců a instrumentálních skladeb jako jsou reel, jig nebo hornpipe.

Na podzim roku 2018 vstoupila skupina již do své 43. sezóny. Za tuto dobu vydala deset alb: jeden živý záznam koncertu a devět alb studiových (řadových). Na DVD a flashdrive také vyšly záznamy koncertů z let 2007 a 2016. Posledním zatím vydaným studiovým albem je Tesař z Nazareta (2014). Během roku 2019 však plánuje skupina natočit další studiové album.

Skupina aktuálně působí v sestavě Jan Lašťovička (umělecký vedoucí, kytara, elektrická kytara, buzuki, irské loketní dudy, vokály, české texty všech písní), Hana Horká (zpěv, perkuse), Klára MacMahon (zpěv, flétny), Blanka Lašťovičková (zpěv, bodhrán, perkuse), Jan Ráb (housle), Roman Slaboch (zpěv, perkuse), Petr Bohuslav (zpěv, kytara, mandolína), Luboš Pick (baskytara, kytara, buzuki, vokály), Mirko Rokyta (klávesové nástroje, vokály), Daniela Vránová (flétna) a Jan Doležal (bicí).

pátek, 24. 5., 09:00 Výstava

Jan Laštovička - Pohledy

Opatov,Opatov - Artotéka

Vstup zdarma

V květnu bude výstavní foyer opatovské knihovny patřit grafikovi a ilustrátorovi Janu Laštovičkovi (1979). Vedle ilustrování dětských knih navrhuje výrobky z porcelánu a staví sněhové sochy. Právě výpravy za sněhem ho zavedly i do exotických destinací a kreslené „pohlednice“ z těchto cest tvoří základ výstavy v Artotéce.

Jan kreslí především tužkou a perem na papír a s kolorováním mu pomáhá počítač. To je také případ většiny ilustrací, jejichž část byla určena pro jeho knižní prvotinu Abeceda (z) měst. I když ji Albatros vydal už v roce 2015, Jan v kreslení měst pokračuje a je jeho asi nejviditelnější a nejzábavnější prací.

Jak se z malého obrázku města v bloku stane obrázek v knížce? A není lepší ho vyfotit mobilem? Přijďte se podívat do Artotéky! Výstava se koná od 29.4. do 31. 5. 2019 ve foyer pobočky Opatov.

Co dalšího Jan nakreslil, můžete vidět na stránkách www.lastovicka.com

pátek, 24. 5., 09:00 Pro děti

Hrajeme si s Pepinou

Korunní

Vstup zdarma

Už znáte Pepinu Karáskovou z 3. B a její kamarády? Hrdinové nové knižní série Michaely Krýslové a ilustrátorky Jany Chroustové Já se z toho picnu na vás čekají s řadou zábavných úkolů. Přijďte si zkusit obrátit palačinku na pánvi vyhozením do vzduchu nebo vyluštit originální obrázkovou křížovku. Těšíme se na vás!

pátek, 24. 5., 10:00 Pro děti

Říkánky a hýbánky 2019

Korunní

Vstup zdarma

Zveme rodiče s dětmi ve věku 2–4 roky na zážitkový program, ve kterém děti aktivně vstoupí do světa jednoduchých říkadel a písniček. Vstup volný. Upozorňujeme na omezenou kapacitu programu – rezervaci míst je možné provést osobně v dětském oddělení pobočky Korunní nebo na tel. 770 130 218.

pátek, 24. 5., 14:00 Pro děti

Méďa Tulák

Dům čtení (Ruská )

Vstup zdarma

S méďou budeme přemýšlet, jak naučit Edu lítat. Pro děti od 1 do 8 let.

pátek, 24. 5., 19:00 Přednáška

Tajemství hejtmana Žižky z Trocnova

Získat vstupenky

Ústřední knihovna

Vstupné: 60,-

Tak trochu jiný portrét známého vojevůdce, jeho pravděpodobný původ a život, oproštěný od nánosů legend. Pořad je připravený v souvislosti s natáčením čtrnáctidílného televizního seriálu, hraného dokumentu, o Janu Žižkovi a jeho době.

Hostem bude Otomar Dvořák, který je spoluautorem scénaře tohoto projektu. Připravil a uvádí Hynek Žirovnický.

pátek, 24. 5., 19:00 Film

Aladin

Získat vstupenky

Ústřední knihovna

Vstupné: 120,-

BIO SKEPTIK aneb Večer obzvláště vytříbeného vkusu
Vzrušující příběh o okouzlujícím pouličním zlodějíčkovi Aladinovi, kurážné a cílevědomé princezně Jasmíně a džinovi, který je dost možná klíčem k jejich budoucnosti. O nové hrané adaptaci klasické disneyovky si popovídáme s šéfredaktorem webu Kinobox.cz Tomášem Chválou.
Aladin
USA 2019, Guy Ritchie, anglicky s čes. tit., od 12 let

sobota, 25. 5., 09:00 Akce

Ratolestfest

Pojízdná knihovna

Vstup zdarma

V letošním roce se Bibliobus Oskar opět zúčastní nejlepšího dne pro rodinu u řeky – Ratolest Festu. Festival se tradičně uskuteční na náplavkách Rašínova a Hořejšího nábřeží. Oskar přiveze spoustu knih, CD a filmů na DVD. Chybět nebudou ani deskové hry a plackovač na výrobu vlastních placek, magnetek a zrcátek. Starší i mladší si mohou ověřit své vědomosti o časopisu Čtyřlístek a v neposlední řadě se můžete těšit na zábavné seznámení s knížkou Mami, típni to! Těšíme se na vás.

sobota, 25. 5., 09:00 Výstava

Jan Laštovička - Pohledy

Opatov,Opatov - Artotéka

Vstup zdarma

V květnu bude výstavní foyer opatovské knihovny patřit grafikovi a ilustrátorovi Janu Laštovičkovi (1979). Vedle ilustrování dětských knih navrhuje výrobky z porcelánu a staví sněhové sochy. Právě výpravy za sněhem ho zavedly i do exotických destinací a kreslené „pohlednice“ z těchto cest tvoří základ výstavy v Artotéce.

Jan kreslí především tužkou a perem na papír a s kolorováním mu pomáhá počítač. To je také případ většiny ilustrací, jejichž část byla určena pro jeho knižní prvotinu Abeceda (z) měst. I když ji Albatros vydal už v roce 2015, Jan v kreslení měst pokračuje a je jeho asi nejviditelnější a nejzábavnější prací.

Jak se z malého obrázku města v bloku stane obrázek v knížce? A není lepší ho vyfotit mobilem? Přijďte se podívat do Artotéky! Výstava se koná od 29.4. do 31. 5. 2019 ve foyer pobočky Opatov.

Co dalšího Jan nakreslil, můžete vidět na stránkách www.lastovicka.com

sobota, 25. 5., 09:00 Pro děti

Hrajeme si s Pepinou

Korunní

Vstup zdarma

Už znáte Pepinu Karáskovou z 3. B a její kamarády? Hrdinové nové knižní série Michaely Krýslové a ilustrátorky Jany Chroustové Já se z toho picnu na vás čekají s řadou zábavných úkolů. Přijďte si zkusit obrátit palačinku na pánvi vyhozením do vzduchu nebo vyluštit originální obrázkovou křížovku. Těšíme se na vás!

sobota, 25. 5., 13:00 Literatura

5x5 x Triumvirát 2019

Ústřední knihovna - Dílna

Vstup zdarma

Píšete sci-fi nebo fantasy? Chcete se zlepšit? Potřebujete, aby se někdo upřímně podíval na váš text a řekl vám, kde zabrat a v čem jste už dobří? Nabízíme literární dílnu, která všechno toto umožní a nabídne toho mnohem víc.Triumvirát je skupina lektorů, kteří se intenzivně věnují tvůrčímu psaní. Společně pak připravují literární dílny pro autory sci-fi a fantasy, během nichž se psavci naučí poskytovat i přijímat kritiku, budovat světy, tvořit postavy a dějové linie. A na konci odejdou s hotovou povídkou.

Podmínky účasti: mít čas, mít povídku, mít platný čtenářský průkaz do knihovny a přihlásit se na emailu knihovna@trium­virat.cz.

sobota, 25. 5., 18:00 Tanec

Eurytmické vystoupení

Ústřední knihovna

Vstup zdarma

Eurytmické vystoupení studentů Waldorfského lycea v Praze

Studenti druhého a třetího ročníku Waldorfského lycea v Praze předvedou ukázky z práce v hodinách eurytmie. V podání druhého ročníku uvidíte ztvárnění dvou autorských textů studentů a eurytmii k první větě Patetické sonáty c moll od Ludwiga van Beethovena. Studenti třetího ročníku vystoupí se svými sólovými choreografiemi k básním od různých autorů.

pondělí, 27. 5., 13:00 Výstava

Jan Laštovička - Pohledy

Opatov,Opatov - Artotéka

Vstup zdarma

V květnu bude výstavní foyer opatovské knihovny patřit grafikovi a ilustrátorovi Janu Laštovičkovi (1979). Vedle ilustrování dětských knih navrhuje výrobky z porcelánu a staví sněhové sochy. Právě výpravy za sněhem ho zavedly i do exotických destinací a kreslené „pohlednice“ z těchto cest tvoří základ výstavy v Artotéce.

Jan kreslí především tužkou a perem na papír a s kolorováním mu pomáhá počítač. To je také případ většiny ilustrací, jejichž část byla určena pro jeho knižní prvotinu Abeceda (z) měst. I když ji Albatros vydal už v roce 2015, Jan v kreslení měst pokračuje a je jeho asi nejviditelnější a nejzábavnější prací.

Jak se z malého obrázku města v bloku stane obrázek v knížce? A není lepší ho vyfotit mobilem? Přijďte se podívat do Artotéky! Výstava se koná od 29.4. do 31. 5. 2019 ve foyer pobočky Opatov.

Co dalšího Jan nakreslil, můžete vidět na stránkách www.lastovicka.com

pondělí, 27. 5., 13:00 Pro děti

Hrajeme si s Pepinou

Korunní

Vstup zdarma

Už znáte Pepinu Karáskovou z 3. B a její kamarády? Hrdinové nové knižní série Michaely Krýslové a ilustrátorky Jany Chroustové Já se z toho picnu na vás čekají s řadou zábavných úkolů. Přijďte si zkusit obrátit palačinku na pánvi vyhozením do vzduchu nebo vyluštit originální obrázkovou křížovku. Těšíme se na vás!

pondělí, 27. 5., 15:30 Výtvarná…

Drátování

Ústřední knihovna - Dílna

Vstup zdarma

Seniorské pondělky

Odrátovaná miska nebo sklenička. Lektorka Marcela Mašková. Pozor! Z důvodu omezené kapacity si rezervujte místo osobně v Dílně nebo na telefonu 222 113 387 od 26. 4. 2019!

pondělí, 27. 5., 15:30 Kurz

Mobilní technologie 3

Ústřední knihovna

Vstup zdarma

Seniorské pondělky

Aplikace pro zábavu na platformě Android: aplikace pro přehrávání hudby a videa. Vzhledem k praktickému charakteru lekce vám doporučujeme vzít si sebou váš smartphone či tablet. Lektorka: Veronika Hyblerová Trachtová. Pozor! Z důvodu omezené kapacity si rezervujte místo osobně v Dílně nebo na telefonu 222 113 387 od 27. 4. 2019!

pondělí, 27. 5., 17:00 Akce

Scrabble na Korunní 2019

Korunní

Vstup zdarma

Pobočka Korunní ve spolupráci se členy České asociace Scrabble zve všechny zájemce o deskovou hru Scrabble na pravidelná pondělní hrací odpoledne. Aktivní členové České asociace Scrabble Vás zasvětí do tajů a strategie deskové hry Scrabble, vysvětlí pravidla a pomocí společné hry zvýší Vaše šance na získání co nejvyššího počtu bodů. Těšíme se na vás v klubovně pobočky Korunní v prvním patře.

pondělí, 27. 5., 17:00 Přednáška

Znamení osmihroté hvězdy

Získat vstupenky

Ústřední knihovna

Vstupné: 40,-

Založil Karel IV. Nové Město pražské jako odraz nebeského Jeruzaléma? Proč se Chrámová hora proměnila v Dobytčí trh? Jak vypadala kaple Božího Těla a Krve, stojící v letech 1392–1791 uprostřed dnešního Karlova náměstí?
Spisovatel a badatel Petr Stančík představí nové poznatky o záhadě duchovního středu Svaté říše římské. Přednášku doplní projekce nákresů, plánů a dobových vyobrazení novoměstské kaple.

pondělí, 27. 5., 17:00 Film

Caravaggio - Duše a krev

Získat vstupenky

Ústřední knihovna

Vstupné: 100,-

FILM A VÝTVARNÉ UMĚNÍ
Život Michelangela Merisiho, který si podmanil umělecký svět pod jménem Caravaggio, má všechny charakteristiky poutavého příběhu. Nechybí v něm vražda, vypjaté emoce ani nezměrná krása. Intenzivní dokumentární film nabízí v dokonalé obrazové kvalitě jedinečnou příležitost prohlédnout si zblízka svůdný půvab jeho slavných obrazů. Dostal jméno vynikajícího florentinského umělce a jednoho z archandělů. Jeho talent mu předurčil úspěch, věčný souboj s vnitřními démony mu však nedovolil si ho užívat příliš dlouho. Jeho cesta z Milána na Maltu není výpovědí pouze o čtyřicítce obrazů, ale také o Caravaggiově ustavičném hledání svobody a sebe sama uvnitř své tvorby. Mistr světla a temnoty dostává v italském snímku hlas britského herce Jasona Flemynga a jeho podvědomí originální hudební podobu od Mattea Curralloa. Špičkové obrazové zpracování nabízí jedinečnou příležitost prohlédnout si zblízka svůdný půvab Caravaggiových obrazů, ocenit jeho typické kontrastní linie a poznat v obličejích jeho biblických postav známé tváře lehkých žen a žebráků.
Caravaggio – Duše a krev | Caravaggio – L'anima e il sangue
Itálie 2018, Jesus Garces Lambert, 90 min.

pondělí, 27. 5., 18:00 Výtvarná…

Složte si origami 2019

Ústřední knihovna - Dílna

Vstup zdarma

Workshop skládání pro mírně pokročilé je zaměřen na modulární origami. Workshop se koná ve spolupráci s Českou origami společností.

pondělí, 27. 5., 19:00 Film

Central Bus Station

Získat vstupenky

Ústřední knihovna

Vstupné: 80,-

Současný český dokument
Telavivské centrální autobusové nádraží bývalo ještě nedávno největší na světě. Předimenzovaný prostor ale neslouží plně původnímu záměru. Z betonového monstra, které nepůjde ani snadno zbourat, se stala postupně schrána, zabydlovaná dočasně lidmi z okraje společnosti. (MFDF Ji.hlava) 2018 – Tomáš Elšík (Zvláštní uznání poroty Česká radost). Lektorský úvod V. Hendrich.
Central Bus Station
Česko, 2018, Tomáš Elšík, 78 min, přístupný

pondělí, 27. 5., 19:00 Film

Na Chesilské pláži

Získat vstupenky

Ústřední knihovna

Vstupné: 80,-

FILM A SPIRITUALITA
Je léto roku 1962 a Anglie bude ještě minimálně rok čekat na velké společenské změny: beatlemánii, sexuální revoluci a The Swinging Sixties. S dvacátníky Florence a Edwardem se poprvé setkáváme během jejich svatebního dne. Novomanželé jsou ubytovaní ve staromódním hotelu v Dorsetu blízko Chesilské pláže. Když se pomalu začne blížit okamžik prvního manželského sexu, napětí se stupňuje a do pokoje se vkrádá trapnost. Po katastrofě prvního sexuálního pokusu následuje hádka a zásadní rozhovor na Chesilské pláži…
Ve spolupráci s Akademickou farností Praha, uvádí Mgr. Lukáš Jirsa, Ph.D. Hostem debaty o sexuálním zneužívání (nejen) v církvi bude ThLic. Marek Drábek DiS., O.Praem., nemocniční kaplan.
Na Chesilské pláži | On Chesil Beach
Velká Británie 2017, Dominic Cooke, anglicky s čes. tit., 110 min., od 15 let

úterý, 28. 5., 09:00 Výstava

Jan Laštovička - Pohledy

Opatov,Opatov - Artotéka

Vstup zdarma

V květnu bude výstavní foyer opatovské knihovny patřit grafikovi a ilustrátorovi Janu Laštovičkovi (1979). Vedle ilustrování dětských knih navrhuje výrobky z porcelánu a staví sněhové sochy. Právě výpravy za sněhem ho zavedly i do exotických destinací a kreslené „pohlednice“ z těchto cest tvoří základ výstavy v Artotéce.

Jan kreslí především tužkou a perem na papír a s kolorováním mu pomáhá počítač. To je také případ většiny ilustrací, jejichž část byla určena pro jeho knižní prvotinu Abeceda (z) měst. I když ji Albatros vydal už v roce 2015, Jan v kreslení měst pokračuje a je jeho asi nejviditelnější a nejzábavnější prací.

Jak se z malého obrázku města v bloku stane obrázek v knížce? A není lepší ho vyfotit mobilem? Přijďte se podívat do Artotéky! Výstava se koná od 29.4. do 31. 5. 2019 ve foyer pobočky Opatov.

Co dalšího Jan nakreslil, můžete vidět na stránkách www.lastovicka.com

úterý, 28. 5., 09:00 Pro děti

Hrajeme si s Pepinou

Korunní

Vstup zdarma

Už znáte Pepinu Karáskovou z 3. B a její kamarády? Hrdinové nové knižní série Michaely Krýslové a ilustrátorky Jany Chroustové Já se z toho picnu na vás čekají s řadou zábavných úkolů. Přijďte si zkusit obrátit palačinku na pánvi vyhozením do vzduchu nebo vyluštit originální obrázkovou křížovku. Těšíme se na vás!

úterý, 28. 5., 12:30 Kurz

Akademie Moderního Seniora

Dům čtení (Ruská )

Vstup zdarma

Tématem jarního běhu kurzů Akademie Moderního Seniora jsou tzv. „funkční gramotnosti“, díky kterým by absolventi kurzu měli být účastníci schopní se lépe orientovat v současném, rychle se měnícím světě. Kurz tvoří 5 ucelených setkání. Je bezplatný a je určen pro seniory z Prahy.

PRO ÚČAST SE REGISTRUJTE PŘES WEBOVÝ FORMULÁŘ!

Vzdělávací kurz Akademie MOderního Seniora (AMOS) je realizován ve spolupráci s ve spolupráci s Právě teď o.p.s. a Krajskou radou seniorů.

úterý, 28. 5., 14:15 Setkání

English coffee

Ústřední knihovna - Dílna

Vstup zdarma

Pravidelné setkání anglické konverzace v Dílně Ústřední knihovny. The regular meeting in coworking room Dílna to improve our English skills.

úterý, 28. 5., 16:00 Film

Ženy v běhu

Získat vstupenky

Ústřední knihovna

Vstupné: 60,-

FILMOVÝ KLUB – BIO SENIOR
Věra (Zlata Adamovská) prožila s Jindřichem báječný život a je pevně rozhodnutá splnit jeho poslední přání – zaběhnout maraton! Emancipovaná a rázná matka tří dcer v tom nevidí žádný problém. Prostě si trasu rozdělí na čtyři díly a zdolají těch více než 42 kilometrů jako rodinná štafeta. Žádná z nich sice dosud neuběhla ani metr, ale do startu přece zbývají tři měsíce a trenér Vojta (Vladimír Polívka) připravil skvělý kondiční plán. Stačí jen začít. Dcery se ovšem do běhání nehrnou. Mají úplně jiné starosti. Nejstarší Marcela (Tereza Kostková) čelí dennodenně průšvihům svých tří synů a jejich otec Karel (Ondřej Vetchý) ji už dvacet let neumí, nebo nechce, požádat o ruku. Prostřední Bára (Veronika Khek Kubařová) touží po dítěti, jenže pro něj zatím nenašla toho pravého tatínka. Její biologické hodiny bijí na poplach. A nejmladší Kačka (Jenovéfa Boková) sice chlapa má, ale ten chlap má jeden zásadní háček – manželku. Zamilovaná Kačka přesto lpí na vztahu bez budoucnosti. Je zřejmé, že dcery mají momentálně úplně jiné priority než běžecký trénink. Svérázná maminka Věra proto musí napnout všechny síly, aby rodinnou štafetu přivedla přes řadu překážek a komediálních komplikací na start Jindřichova vysněného maratonu. S běháním je to úplně stejné jako v životě. Důležité je vydržet a nevzdávat se, když cíl je na dosah…
Ženy v běhu
ČR 2019, Martin Horský, 93 min.
Vstup pouze s platnou legitimací Filmového klubu. Cena legitimace 100 Kč (platí do 31. 12. 2019).

úterý, 28. 5., 17:00 Setkání

Únikovka v knihovně

Ústřední knihovna - Oddělení pro děti a mládež

Vstup zdarma

Knihovna v rámci svých služeb nabízí i možnost zahrát si knihovní únikovku. Poznejte tajuplné prostory Ústřední knihovny formou napínavé hry!

Hra je vhodná pro hráče, kteří knihovnu dobře znají, i pro ty, kteří dosud v knihovně nikdy nebyli. Není potřeba znát systém knihovny, není potřeba vyznat se v knihách, není potřeba se ničeho bát. Cílem hry je kromě poskytnutí neopakovatelného zážitku spojeného s knihami i seznámení s budovou Ústřední knihovny a s některými netradičními službami, které čtenářům nabízíme. Knihovní únikovku realizujeme od září 2017, její testování na skutečných hráčích probíhalo v průběhu jara 2017.

úterý, 28. 5., 18:00 Setkání

Z Café Jedna do Oka

Získat vstupenky

Ústřední knihovna

Vstupné: 50,-

PRAŽSKÉ TOULKY
V rámci druhé procházky naopak představíme současné nové kavárny při významných kulturních institucích, a sice v pražských Holešovicích. Café Jedna ve Veletržním paláci funguje ve spojitosti s Národní galerií, která v paláci sídlí. Zároveň ale „žije“ samostatně a to v prostoru původně určeném ke zcela jinému účelu. Kavárna – bar při provozu multižánrového kina Bio Oko zabírá netradičně také prostory schodiště a podesty funkcionalistického domu, je zcela živým organismem. V čem je provoz současné kavárny jiný vzhledem k tradici? A jakým způsobem se z kavárny stane fenomén, centrum kulturního života?
Provádí PhDr. Eva Bendová, Ph.D., autorka publikace Pražská kavárna: minulost a současnost
POZOR změna času!
Z technických důvodů začíná vycházka v 18.00 před malým sálem.
Děkujeme za pochopení.

úterý, 28. 5., 19:00 Přednáška

Norsko: nejkrásnější scenérie

Získat vstupenky

Ústřední knihovna

Vstupné: 40,-

Podle mnohých nejkrásnější země na světě nabízí při dlouhé cestě od jihu k severu neskutečné množství krásných přírodních scenerií, romantických vesniček a všudypřítomných chat s travnatými střechami. V pořadu cestovatele, průvodce a znalce Norska uvidíte fotografie malebných fjordů, zelených údolí s atraktivními vodopády, národní parky s rozlehlými ledovci, jezery a divokými řekami. Nezapomeneme ani na daleký sever – za polárním kruhem se za polárního dne pyšní souostroví Lofoty přívlastkem „exotika severu“. Nejseverněji se podíváme na Nordkapp i na souostroví Špicberky. Zajímavý je též pohled na Norsko v zimním sněhovém hávu.
Přednáší Tomáš Hájek

úterý, 28. 5., 19:00 Film

Bolest a sláva

Získat vstupenky

Ústřední knihovna

Vstupné: 100,-

FILMOVÝ KLUB MKP
Antonio Banderas v roli filmového režiséra, který už není schopen tvořit. Příčinu tvůrčí prázdnoty musí hledat ve svém životě. Ve vzpomínkách se vrací se do dětství, ke své první dospělé lásce i k bolesti z jejího rozpadu.
Bolest a sláva | Dolor y gloria
Španělsko 2019, Pedro Almodóvar, španělsky s čes. tit 108 min., od 12 let
Vstup pouze s platnou legitimací Filmového klubu. Cena legitimace 100 Kč (platí do 31. 12. 2019).

středa, 29. 5., 09:00 Výstava

Jan Laštovička - Pohledy

Opatov,Opatov - Artotéka

Vstup zdarma

V květnu bude výstavní foyer opatovské knihovny patřit grafikovi a ilustrátorovi Janu Laštovičkovi (1979). Vedle ilustrování dětských knih navrhuje výrobky z porcelánu a staví sněhové sochy. Právě výpravy za sněhem ho zavedly i do exotických destinací a kreslené „pohlednice“ z těchto cest tvoří základ výstavy v Artotéce.

Jan kreslí především tužkou a perem na papír a s kolorováním mu pomáhá počítač. To je také případ většiny ilustrací, jejichž část byla určena pro jeho knižní prvotinu Abeceda (z) měst. I když ji Albatros vydal už v roce 2015, Jan v kreslení měst pokračuje a je jeho asi nejviditelnější a nejzábavnější prací.

Jak se z malého obrázku města v bloku stane obrázek v knížce? A není lepší ho vyfotit mobilem? Přijďte se podívat do Artotéky! Výstava se koná od 29.4. do 31. 5. 2019 ve foyer pobočky Opatov.

Co dalšího Jan nakreslil, můžete vidět na stránkách www.lastovicka.com

středa, 29. 5., 09:00 Kurz

Pc kluby v Ústřední knihovně - květen 2019

Ústřední knihovna - Informační středisko

Vstup zdarma

Pořádáme pravidelné PC kluby pro všechny, kdo se chtějí seznámit s počítačem, naučit se pracovat s kancelářskými programy, vyhledávat a komunikovat na internetu nebo poznat základy počítačové grafiky. Bližší informace na telefonním čísle 222 113 372. TIP! Stáhněte si program PC klubu na květen 2019 [pdf, 192 kB].

středa, 29. 5., 09:00 Pro děti

Hrajeme si s Pepinou

Korunní

Vstup zdarma

Už znáte Pepinu Karáskovou z 3. B a její kamarády? Hrdinové nové knižní série Michaely Krýslové a ilustrátorky Jany Chroustové Já se z toho picnu na vás čekají s řadou zábavných úkolů. Přijďte si zkusit obrátit palačinku na pánvi vyhozením do vzduchu nebo vyluštit originální obrázkovou křížovku. Těšíme se na vás!

středa, 29. 5., 10:00 Pro děti

MaTaDe 2019

Smíchov

Vstup zdarma

Interaktivní pořad pro děti. Hravé, kreativní, pohybové, říkankové setkání pro děti od dvou do pěti let v doprovodu dospělých. Pozor! Pro účast je třeba se registrovat! Jak? E-mailem: dagmar.krizova@mlp.cz, telefonicky: 770 130 229 nebo osobně v pobočce Smíchov.

středa, 29. 5., 12:00 Pro děti

Prázdninové dobrodružství

Lužiny

Vstup zdarma

Zveme děti na tvoření ke Dni dětí. Na co se můžete těšit? Na vyrábění čelenek, pohlednic z prázdnin, ukázku tvoření náramků a mnoho dalšího.

středa, 29. 5., 13:30 Pro děti

Čtenářský klub

Modřany

Vstup zdarma

Pravidelná středeční setkání nad knihami pro kluky a holky od 9 let. Čteme a dělíme se s ostatními dětmi o své dojmy a názory. Pro děti připravujeme výběr z nových knížek a doporučujeme zajímavé tituly.

středa, 29. 5., 14:00 Kurz

Pc kluby na Smíchově - květen - červen 2019

Smíchov

Vstup zdarma

Pořádáme pravidelné PC kluby pro všechny, kteří se chtějí naučit pracovat s počítačem. Kurzy se zaměřují na základní dovednosti a především na poznání práce na PC, používání e-mailu i našeho elektronického katalogu, se kterým se setkáte na pobočkách. Bližší informace na telefonním čísle 770 130 229, účast pouze pro předem přihlášené. Stáhněte si program PC Klubů na květen a červen 2019 [pdf, 208 kB].

středa, 29. 5., 15:00 Přednáška

České malířství – Adolf Born

Opatov

Vstup zdarma

Pobočka Opatov – Artotéka srdečně zve milovníky umění na cyklus České malířství. Přednáska se koná v učebně pobočky Opatov od 15:00 hodin. Vstup volný.

středa, 29. 5., 17:00 Akce

Scrabble na Stodůlkách 2019

Stodůlky

Vstup zdarma

Každou středu od 17:00 hodin hrajeme scrabble na Stodůlkách. Vítáme začátečníky i pokročilé. Přijďte se pobavit a zároveň procvičit mozek. Kromě scrabblů je možné si zahrát i jiné hry, např. šachy.

středa, 29. 5., 17:00 Setkání

Doučování

Modřany

Vstup zdarma

Potřebuješ pomoci s přípravou na písemku nebo úkolem? Dobrovolníci z organizace Nová škola o.p.s. pomohou dětem s každým předmětem z učiva ZŠ a SŠ.

Děti nemusí (ale můžou) docházet pravidelně, mohou klidně přijít jen tehdy, když něco potřebují. Není potřeba žádná přihláška. Pomoc mohou využít i bez předchozí domluvy po celou dobu, kdy jsou dobrovolníci v knihovně přítomni.

středa, 29. 5., 17:17 Výtvarná…

Hrátky s papírem

Hradčany

Vstup zdarma

Májová tvořivá dílna Dagmar Volencové

Přijďte si vytvořit poznámkový bloček ve tvaru srdce. Potřebný materiál bude v knihovně k dispozici. S sebou si přineste pouze ostré nůžky. Prosíme hlaste se předem na tel. 770 130 203 nebo na e-mail: dagmar.volencova@mlp.cz.

středa, 29. 5., 18:00 Setkání

Večer o událostech roku 1989

Dům čtení (Ruská )

Vstup zdarma

Další diskuzní večer věnovaný událostem jara a léta roku 1989, na který budou pozváni hosté. Těšíme se na Vaše vzpomínky, reflexe, ale také zamyšlení nejen nad událostmi toho roku, ale i uplynulých třiceti let.

středa, 29. 5., 18:00 Literatura

Alena Mornštajnová: Tiché roky

Ústřední knihovna

Vstup zdarma

Kniha měsíce Literárních novin

Literární noviny zvou na debatu nad svou pravidelnou rubrikou Kniha měsíce. Knihou měsíce června je román Aleny Mornštajnové Tiché roky. Účast v diskuzi přislíbila autorka, moderuje šéfredaktor Literárních novin Petr Bílek.

O knize:

Nový román Aleny Mornštajnové je jiný než ty předchozí. Nejedná se o velké historické téma, nýbrž o intimní rodinné drama, kde hlavní roli nehrají velké dějiny, ale náhody a lidské charaktery. Stejně jako u románu Hana však jde o silný, strhujícím způsobem vyprávěný příběh, který si čtenáře podmaní od první do poslední stránky.

středa, 29. 5., 19:30 Hudba

Jana Uriel Kratochvílová & ILLUMINATI.CA

Získat vstupenky

Ústřední knihovna

Vstupné: 280,-

„Imagination Power Tour“

Připravte se na naprosto unikátní koncert nejoriginálnější zpěvačky doby.

Quantum Rockové skupina Illuminati.ca hudebního mága Jirky George Hrubeše, přinese bouřlivé vodopády zlatých hitů i super novinek z připravovaného Alba " Ruby Rose Mayhem-Volume 2".

Nechte se též překvapit rockovou mega plejádou nejen nových harmonií a rytmů, ale i odvážně šokujících nových kostýmů a Image Illuminati.ca 2019.

V Koncertě inspirovaném mocnou sílou všemocné IMAGINACE !

www.Illuminati.ca

Jana Uriel Kratochvílová – fenomén, který nemá obdobu v Čechách, ani ve světě. Hlas, originalitu a mnohorozměrnou osobnost této zpěvácké legendy nelze výstižně popsat jen pár slovy. Hlavně na živých koncertech je možné autenticky zažít tuto opravdovou rockerku s unikátními hlasovými barvami a rozsahem od něžného a „nejerotičtějšího“ nakřáplého sopránu přes mohutný alt, až po metalové growlingové hloubky střídající se s expresívním kvílením nebo napětí evokujícím šeptáním. To vše v kombinaci s dynamickým pohybem, „výřečnou“ mimikou, extravagantními kostýmovými kreacemi a pokaždé překvapujícím průvodním slovem ve stylu „okamžitismu“ svádí přítomné do světa, kde se mísí mystika, filosofie a spontánní humor.

čtvrtek, 30. 5., 09:00 Tanec

Stvoření tance

Získat vstupenky

  Ústřední knihovna

  Vstupné: 80,-

  ZRUŠENO

  Uvádí Pražský komorní balet ve spolupráci s Baletem Praha Junior

  Tanečně vzdělávací vystoupení pro děti a studenty základních škol (předškolní děti od 5 let, studenti I. a II. stupně ZŠ)

  Stvoření tance je komponované představení – vzdělávací program pro školy v délce 60 minut bez přestávky sestavený pro 1. a 2. stupeň ZŠ, který motivuje mladou generaci k aktivnímu přístupu k tanci a divadlu, prezentuje kvalitní tělesnou kulturu, umělecky stylizovanou nonverbální komunikaci a zdravý životní styl – dnes tolik zanedbávané oblasti u naší mládeže.

  čtvrtek, 30. 5., 09:00 Výstava

  Jan Laštovička - Pohledy

  Opatov,Opatov - Artotéka

  Vstup zdarma

  V květnu bude výstavní foyer opatovské knihovny patřit grafikovi a ilustrátorovi Janu Laštovičkovi (1979). Vedle ilustrování dětských knih navrhuje výrobky z porcelánu a staví sněhové sochy. Právě výpravy za sněhem ho zavedly i do exotických destinací a kreslené „pohlednice“ z těchto cest tvoří základ výstavy v Artotéce.

  Jan kreslí především tužkou a perem na papír a s kolorováním mu pomáhá počítač. To je také případ většiny ilustrací, jejichž část byla určena pro jeho knižní prvotinu Abeceda (z) měst. I když ji Albatros vydal už v roce 2015, Jan v kreslení měst pokračuje a je jeho asi nejviditelnější a nejzábavnější prací.

  Jak se z malého obrázku města v bloku stane obrázek v knížce? A není lepší ho vyfotit mobilem? Přijďte se podívat do Artotéky! Výstava se koná od 29.4. do 31. 5. 2019 ve foyer pobočky Opatov.

  Co dalšího Jan nakreslil, můžete vidět na stránkách www.lastovicka.com

  čtvrtek, 30. 5., 12:30 Kurz

  Akademie Moderního Seniora

  Dům čtení (Ruská )

  Vstup zdarma

  Tématem jarního běhu kurzů Akademie Moderního Seniora jsou tzv. „funkční gramotnosti“, díky kterým by absolventi kurzu měli být účastníci schopní se lépe orientovat v současném, rychle se měnícím světě. Kurz tvoří 5 ucelených setkání. Je bezplatný a je určen pro seniory z Prahy.

  PRO ÚČAST SE REGISTRUJTE PŘES WEBOVÝ FORMULÁŘ!

  Vzdělávací kurz Akademie MOderního Seniora (AMOS) je realizován ve spolupráci s ve spolupráci s Právě teď o.p.s. a Krajskou radou seniorů.

  čtvrtek, 30. 5., 14:00 Pro děti

  Děti, čtete? 2019

  Ústřední knihovna - Oddělení pro děti a mládež

  Vstup zdarma

  Jubilejní 10. ročník mezinárodního literárně-dramatického festivalu Děti, čtete? proběhne již tradičně s návazností na Mezinárodní den dětí. Festival probíhá 30. a 31. května 2019 v Ústřední knihovně i na dalších místech.

  Festival Děti, čtete? je přehlídkou toho nejlepšího, co se v tuzemské dětské literatuře za poslední rok odehrálo. Na festivalu se podílejí nakladatelství z celé republiky, jejichž společným jmenovatelem je produkce kvalitní dětské literatury. Jmenovitě se jedná o Albatros, Akropolis, Abramis, BaoBab, Běžíliška, Cattacan, Cesta domů, Host, Labyrint, Paseka, Pikola, Pop-Pap, Portál a Meander. Vstup na veškeré akce je zdarma.

  TIP! STÁHNĚTE SI PROGRAM V PDF!
  Vstup na veškeré akce je zdarma.

  čtvrtek, 30. 5., 15:00 Akce

  Herní odpoledne 2019

  Stodůlky

  Vstup zdarma

  Přijďte si zahrát každý sudý čtvrtek různé deskové hry s kamarády. Co vás čeká? Citadela, Ledová škola, Milostný dopis, šachy, scrabble, Žížaly, Patchwork, pexeso a další. Můžete i přinést nějakou svoji oblíbenou hru a seznámit s ní ostatní. Těšíme se na hravé zápolení. Vstup zdarma.

  čtvrtek, 30. 5., 16:00 Pro děti

  Pohádky z oslíkovy přihrádky 2019

  Korunní

  Vstup zdarma

  Každý čtvrtek od 16:00 do 16:45 hodin čteme dětem pohádky, vyprávíme si o nich a na malé výtvarné dílně si vyrobíme drobnost, která jim doma připomene, jakou pohádku jsme četli. Těšíme se na vás.

  čtvrtek, 30. 5., 16:00 Literatura

  Literární dílny s Terezou Matouškovou 2019

  Smíchov

  Vstup zdarma

  Píšete do šuplíku? Toužíte jednoho dne vydat knihu? Chcete se dozvědět něco víc o tvůrčím psaní? Přijďte si zkusit pár kreativních úkolů mezi lidi, kteří mají stejný sen jako vy. Literární dílny pro mládež pod vedením Terezy Matouškové přicházejí po čtyřech letech úspěšného fungování v Brně i do Městské knihovny v Praze. Tak to nepropásněte!

  Je nutné přihlášení předem na emailu terezamatouskova@post.cz. Kurz je vhodný pro zájemce ve věku 15–20 let.

  čtvrtek, 30. 5., 16:00 Pro děti

  Papírový Pepíno

  Ústřední knihovna - Oddělení pro děti a mládež

  Vstup zdarma

  Výtvarná dílna s Danielem Michalíkem, ilustrátorem knihy Papírový Pepíno. Pepíno, malý skřítek z papírnictví, má zvláštní nadání – díky svým skládačkám dokáže pomoci lidem i zvířatům tak, jak by to nikdo nečekal! Co kapitola to jedno papírové origami. Přijďte si je i vy s panem ilustrátorem poskládat. Vhodné pro děti od sedmi let. Pořádá nakladatelství Meander v rámci festivalu Děti, čtete?

  čtvrtek, 30. 5., 17:00 Přednáška

  Středověké památky na Svatojakubské pouti

  Získat vstupenky

  Ústřední knihovna

  Vstupné: 40,-

  Nejznámější pouť středověké Evropy vedla k údajnému hrobu apoštola Jakuba Většího v Santiagu de Compostela, ležícího na severozápadě Španělska. Podél poutnických tras bylo tehdy vybudováno velké množství sakrálních památek. V rámci přednášky si představíme Via Limogensis, Via Turonensis, pouť z Le-Puy-en-Velay a z Arles na území Francie.
  Přednáší RNDr. Mgr. Hana Blochová

  čtvrtek, 30. 5., 17:30 Přednáška

  Umíme učit o válce?

  Ústřední knihovna

  Vstup zdarma

  Didaktické přístupy k 2. světové válce

  Obrazy války a událostí s ní spjatých vzbuzují silné emoce napříč společnostmi, národy i historickými etapami. Od konce druhé světové války nás dělí přes 70 let, přesto v nás rozličné formy jejího zachycení vyvolávají vzpomínky a probouzejí myšlenky: o starých křivdách, destruktivní moci, způsobech prohry, možnostech vítězství… Tyto vzpomínky se netýkají jen jedné historické události, ale bytostně souvisí s naším přemýšlením o přítomnosti a jejím prožívání. Jak bychom vlastně měli válku pojednávat, jaký odkaz nám zanechala, jak je správné ji znázornit a minimalizovat její ničivé účinky? Umíme vlastně učit o válce a předávat dalším generacím „adekvátní“ obraz války?

  čtvrtek, 30. 5., 19:00 Film

  Rocketman

  Získat vstupenky

  Ústřední knihovna

  Vstupné: 130,-

  Premiéra
  Životní příběh hudební legendy Eltona Johna (Taron Egerton) vinoucí se od jeho hudebních začátků až na samotný vrchol, protkaný jeho největšími hity.
  Rocketman
  VB – USA 2019, Dexter Fletcher, anglicky s čes. tit.

  pátek, 31. 5., 09:00 Pro děti

  Dětský den s Leonardem

  Dům čtení (Ruská )

  Vstup zdarma

  Při příležitosti dne dětí (o 1 den dříve) si v knihovně ve 3. patře budeme celý den hrát s úkoly od Leonarda da Vinciho. Už to bude 500 let, kdy tento malíř, sochař, architekt, přírodovědec, hudebník, spisovatel, vynálezce a konstruktér byl zde na Zemi.

  pátek, 31. 5., 09:00 Výstava

  Jan Laštovička - Pohledy

  Opatov,Opatov - Artotéka

  Vstup zdarma

  V květnu bude výstavní foyer opatovské knihovny patřit grafikovi a ilustrátorovi Janu Laštovičkovi (1979). Vedle ilustrování dětských knih navrhuje výrobky z porcelánu a staví sněhové sochy. Právě výpravy za sněhem ho zavedly i do exotických destinací a kreslené „pohlednice“ z těchto cest tvoří základ výstavy v Artotéce.

  Jan kreslí především tužkou a perem na papír a s kolorováním mu pomáhá počítač. To je také případ většiny ilustrací, jejichž část byla určena pro jeho knižní prvotinu Abeceda (z) měst. I když ji Albatros vydal už v roce 2015, Jan v kreslení měst pokračuje a je jeho asi nejviditelnější a nejzábavnější prací.

  Jak se z malého obrázku města v bloku stane obrázek v knížce? A není lepší ho vyfotit mobilem? Přijďte se podívat do Artotéky! Výstava se koná od 29.4. do 31. 5. 2019 ve foyer pobočky Opatov.

  Co dalšího Jan nakreslil, můžete vidět na stránkách www.lastovicka.com

  pátek, 31. 5., 09:00 Pro děti

  Hrajeme si s Pepinou

  Korunní

  Vstup zdarma

  Už znáte Pepinu Karáskovou z 3. B a její kamarády? Hrdinové nové knižní série Michaely Krýslové a ilustrátorky Jany Chroustové Já se z toho picnu na vás čekají s řadou zábavných úkolů. Přijďte si zkusit obrátit palačinku na pánvi vyhozením do vzduchu nebo vyluštit originální obrázkovou křížovku. Těšíme se na vás!

  pátek, 31. 5., 09:00 Pro děti

  Děti, čtete? 2019

  Ústřední knihovna - Dílna

  Vstup zdarma

  Festival Děti, čtete? je přehlídkou toho nejlepšího, co se v tuzemské dětské literatuře za poslední rok odehrálo. Na festivalu se podílejí nakladatelství z celé republiky, jejichž společným jmenovatelem je produkce kvalitní dětské literatury. Jmenovitě se jedná o Albatros, Akropolis, Abramis, BaoBab, Běžíliška, Cattacan, Cesta domů, Host, Labyrint, Paseka, Pikola, Pop-Pap, Portál a Meander. Vstup na veškeré akce je zdarma.

  TIP! STÁHNĚTE SI PROGRAM V PDF!
  Vstup na veškeré akce je zdarma.

  pátek, 31. 5., 09:00 Pro děti

  Děti, čtete? 2019

  Ústřední knihovna - Oddělení pro děti a mládež

  Vstup zdarma

  Jubilejní 10. ročník mezinárodního literárně-dramatického festivalu Děti, čtete? proběhne již tradičně s návazností na Mezinárodní den dětí. Festival probíhá 30. a 31. května 2019 v Ústřední knihovně i na dalších místech.

  Festival Děti, čtete? je přehlídkou toho nejlepšího, co se v tuzemské dětské literatuře za poslední rok odehrálo. Na festivalu se podílejí nakladatelství z celé republiky, jejichž společným jmenovatelem je produkce kvalitní dětské literatury. Jmenovitě se jedná o Albatros, Akropolis, Abramis, BaoBab, Běžíliška, Cattacan, Cesta domů, Host, Labyrint, Paseka, Pikola, Pop-Pap, Portál a Meander. Vstup na veškeré akce je zdarma.

  TIP! STÁHNĚTE SI PROGRAM V PDF!
  Vstup na veškeré akce je zdarma.

  pátek, 31. 5., 09:00 Pro děti

  Děti, čtete? 2019

  Ústřední knihovna

  Vstup zdarma

  Jubilejní 10. ročník mezinárodního literárně-dramatického festivalu Děti, čtete? proběhne již tradičně s návazností na Mezinárodní den dětí. Festival probíhá 30. a 31. května 2019 v Ústřední knihovně i na dalších místech.

  Festival Děti, čtete? je přehlídkou toho nejlepšího, co se v tuzemské dětské literatuře za poslední rok odehrálo. Na festivalu se podílejí nakladatelství z celé republiky, jejichž společným jmenovatelem je produkce kvalitní dětské literatury. Jmenovitě se jedná o Albatros, Akropolis, Abramis, BaoBab, Běžíliška, Cattacan, Cesta domů, Host, Labyrint, Paseka, Pikola, Pop-Pap, Portál a Meander. Vstup na veškeré akce je zdarma.

  TIP! STÁHNĚTE SI PROGRAM V PDF!
  Vstup na veškeré akce je zdarma.

  pátek, 31. 5., 17:00 Tanec

  Taneční učitelé roku 2019

  Ústřední knihovna

  Vstup zdarma

  Taneční centrum Praha & Mezinárodní centrum tance

  Taneční centrum Praha, konzervatoř – gymnázium  Vás zve na 10. ročník choreografické přehlídky „Taneční učitelé roku,“ kde představíme 12 nejlepších představitelů českého tanečního školství ze základních uměleckých škol a tanečních studií. Umělecká díla tanečního žánru určená dětským – chlapeckým i dívčím – interpretům patří mezi nejnáročnější a nejinspirativnější tvůrčí projevy divadelní praxe. V Městské knihovně Praha uvidíme špičku ledovce – ty nejlepší z nejlepších choreografií pro malé dětské talenty.

  « duben červen »

  Květen 2019

  Zobrazení:   Klasicky   Mobilní  /  Pro zrakově znevýhodněné

  Cookies    © Městská knihovna v Praze