Městská knihovna v Praze

Akce

« srpen říjen »

Září 2018

Zobrazit proběhlé akce

dnes, 18. 9., 09:00 Výtvarná…

Daniela Samcová – Koláže

Opatov,Opatov - Artotéka

Vstup zdarma

V měsíci září se ve foyer opatovské knihovny představí práce výtvarnice Daniely Samcové (1976), absolventky Střední uměleckoprůmyslové škole v Praze (obor scénická technika). Výstavu si můžete prohlédnout ve foyer pobočky Opatov od 3. 9. do 29. 9. 2018. Výstava je prodejní. Vstup volný.

dnes, 18. 9., 15:00 Pro děti

Stavíme město z lega

Barrandov

Vstup zdarma

Přijďte na Barrandov od 17. září do 20. září 2018 stavět město z velkého lega. Doprovodí je písničky, přečtení krátkého biblického příběhu, povídání. Po skončení akce se děti mohou účastnit klubu s podobným obsahem.

Akce bude v pondělí od 16–19h, úterý 15–17h, středa 16–19 h, čtvrtek 17–19 h.,slavnostní ukončení.

dnes, 18. 9., 16:00 Film

Chata na prodej - Bio Senior

Ústřední knihovna

Vstupné: 60,-

FILMOVÝ KLUB – BIO SENIOR
Chata na prodej
ČR 2018, Tomáš Pavlíček, 77 min.
Rodiče prodávají starou chatu, pro kterou už nemají využití. Před předáním chaty novému majiteli se však matka (Ivana Chýlková) rozhodne uspořádat poslední pořádnou rodinnou slezinu. Zbytek příbuzenstva neprojevuje přílišné nadšení, tahle setkání bývají vždy dost náročná. Děda (Jan Kačer) už je duchem spíše nepřítomen, otec (David Vávra) tyto akce odmítá, syn (Jan Strejcovský) je věčně přiopilý a ironicky glosuje svět kolem sebe včetně rozpadajícího se vztahu s přítelkyní (Judit Bárdos). Babička (Jana Synková) je specialistkou na upřímné dotazy, které ostatní přivádějí přinejmenším do rozpaků. Nevyrovnaná dcera (Tereza Voříšková) na chatu přibere svého úspěšného německého přítele (Michael Pitthan), který se jediný na rodinný výlet těší, protože neví, do čeho jde. Naděje na idylický víkend na samotě u lesa rychle skončí, ale opravdové dobrodružství začne těsně nad ránem, když rodina zjistí, že se kamsi vytratil dědeček. Stopy vedou do lesa…
Vstup pouze s platnou legitimací Filmového klubu. Cena legitimace 50 Kč (platí do 31. 12. 2018), k prodeji v pokladně MKP.

dnes, 18. 9., 17:00 Přednáška

Na rovníku!

Ústřední knihovna

Vstupné: 40,-

MILION 21 – cestopis kulturních souvislostí

Matěj Ptaszek strávil rok a půl v zemi na rovníku. Jako první Čech žil na jihu Ekvádoru v osadě Cucanama pod legendárním „Spícím Inkou“ v horách na farmě, kde pod vedením indiánského válečníka choval morčata na jídlo. Poznal mnoho tradičních zvyků a zábav včetně unikátní Tauríny. Rovněž prošel hory a národní parky jako Cajas či Podorcapus. Dobře zná i samotný sever Ekvádoru, např. unikátní vesnice jako je San Antonio, Esperanza, Otovalo či divoké město Ibarra.

Coby vystudovaný fotograf (SUPŠ 1997–2001) pořídil v zemi na rovníku unikátní umělecké reportáže ze života místních horalů: indiánská tržiště, vyhánění zlých duchů od indiánských tradičních čištiček duší, život ve městech i na těch nejzapadlejších vesnicích, cenzura fotografií vojenským důstojníkem, podání si ruky s prezidentem země.

Připravte se na vzrušující besedu s dobrodruhem.

dnes, 18. 9., 18:00 Přednáška

Kapitoly z dějin Československa I.

Ústřední knihovna

Vstupné: 40,-

VE SPOLUPRÁCI S HISTORICKÝM ÚSTAVEM AV ČR

Proměny národních tradic v době první republiky a komunismu.

Tématem přednášky budou proměny vzpomínkové kultury spojené s třemi významnými osobnostmi české historie – sv. Václava, M. Jana Husa a T. G. Masaryka. Chronologické těžiště bude spočívat v meziválečném období. Oficiální republikánskou tradicí byla po roce 1918 primárně husitská a nově i masarykovská. Svatováclavská úcta byla poněkud upozaděna a do popředí se dostala až v pomnichovském období, které však znamenalo kritické vymezení vůči demokratickým principům prvorepublikánské státnosti

Přednáší doc. Mgr. Jaroslav Šebek, Ph. D.

Slovensko v politice Maďarska 1918 – 1919

Slovensko mělo jak v českých, tak v maďarských politických představách zcela specifické postavení. Na jedné straně mělo zcela nezastupitelnou úlohu při vytváření a další existenci samostatného československého státu, na druhé straně navzdory uznání Masarykovy Washingtonské deklarace z 18. října 1918 a formálnímu vyhlášení „samostatného státu československého“ Národním výborem 28. října 1918 nebylo v posledních dvou měsících roku 1918 začleňování Slovenska do nově vzniklého státu jak z mezinárodně politického, tak vnitropolitického hlediska prosto značných problémů. Maďarská vláda pak právě v otázce Slovenska a jeho vyčleňování z území historických Uher doufala ve změnu postoje Dohody a naděje v tomto smyslu vkládala do mírové konference a potenciálního plebiscitu. Jisté vyhlídky dávala po krátký čas i tzv. bělehradská konvence, uzavřená 13. listopadu 1918 mezi Károlyiho vládou a zástupci Dohody, zejména pak její 17. paragraf, který ponechával maďarskou vnitřní správu nad celým dosavadním uherským územím. V důsledku toho začaly maďarské jednotky postupovat na Slovensko a obsazovat je. Složitá situace byla vyřešena do konce roku 1918, kdy maďarská vláda na základě spojeneckých nót o demarkační linii začala svoje jednotky z území Slovenska stahovat. Na jejich místo přicházely jednotky armády československé.

Přednáší PhDr. Eva Irmanová, CSc.

dnes, 18. 9., 19:00 Film

Láska bez bariér

Ústřední knihovna

Vstupné: 80,-

FILMOVÝ KLUB MKP
Láska bez bariér / Tout le monde debout
Francie – Belgie 2018, Franck Dubosc, francouzsky s čes. tit., 107 min., od 12 let
Jocelyn (Franck Dubosc) představuje přesně ten prototyp muže, který se snaží obelstít a ulovit každou ženu, která kolem něj třeba jen projde a stojí za hřích. Používá základní postupy: vytahuje se, přetvařuje se a především neustále lže. A když jej náhodou přistihne nová sousedka Julie (Caroline Anglade) v situaci, kdy zrovna sedí na invalidním vozíku po matce, a chce o něj začít pečovat, jeho srdce zajásá. Repertoár svůdnických postupů si právě rozšířil o nový trik a navíc se díky němu seznámil s krásnou ženou. Ale vše se zkomplikuje, když přijme její pozvání na oběd k rodičům. Setká se zde totiž s Juliinou sestrou Florence (Alexandra Lamy). Což by v jiné situaci určitě uvítal, jenže i ona sedí na vozíku. Bohužel se oproti němu z něj nedokáže jen tak zvednout. A Jocelynovi se přihodí to, co nečekal. Beznadějně a romanticky se do Florence zamiluje. Ale jak jí má prozradit, že jim na procházku stačí jen jeden vozík?
Vstup pouze s platnou legitimací Filmového klubu. Cena legitimace 50 Kč (platí do 31. 12. 2018), k prodeji v pokladně MKP.

dnes, 18. 9., 19:00 Přednáška

Válka Zuluů

Ústřední knihovna

Vstupné: 40,-

STŘET CIVILIZACÍ: AFRIKA

V příběhu války mezi Brity a Zuluy z roku 1879 se objevují témata, jež se s velkou naléhavostí kladou i na počátku jednadvacátého století a která zahrnují střet civilizací, soužití společností s radikálně odlišnými hodnotovými systémy, kontraproduktivní filantropii a rozvojovou pomoc, právo na intervenci, morální a kulturní relativismus, zákulisní politickou a mediální manipulaci, korupci a cynismus politických vůdců a jejich neovladatelnou touhu po moci a možnosti individuálního vzdoru vůči „velkým dějinám“.

Přednáškou prof. Ivo T. Budil zahajuje nový cyklus zaměřený na koloniální dějiny a postkoloniální současnost černého kontinentu.

zítra, 19. 9., 09:00 Kurz

Pc kluby v Ústřední knihovně - září 2018

Ústřední knihovna - Informační středisko

Vstup zdarma

Pořádáme pravidelné PC kluby pro všechny, kdo se chtějí seznámit s počítačem, naučit se pracovat s kancelářskými programy, vyhledávat a komunikovat na internetu nebo poznat základy počítačové grafiky. Bližší informace na telefonním čísle 222 113 372. TIP! Stáhněte si program PC klubu na září 2018 [pdf, 196 kB].

zítra, 19. 9., 09:00 Výtvarná…

Daniela Samcová – Koláže

Opatov,Opatov - Artotéka

Vstup zdarma

V měsíci září se ve foyer opatovské knihovny představí práce výtvarnice Daniely Samcové (1976), absolventky Střední uměleckoprůmyslové škole v Praze (obor scénická technika). Výstavu si můžete prohlédnout ve foyer pobočky Opatov od 3. 9. do 29. 9. 2018. Výstava je prodejní. Vstup volný.

zítra, 19. 9., 14:00 Kurz

Pc kluby na Smíchově - září a říjen 2018

Smíchov

Vstup zdarma

Pořádáme pravidelné PC kluby pro všechny, kteří se chtějí naučit pracovat s počítačem. Kurzy se zaměřují na základní dovednosti a především na poznání práce na PC, používání e-mailu i našeho elektronického katalogu, se kterým se setkáte na pobočkách. Bližší informace na telefonním čísle 222 315 600, účast pouze pro předem přihlášené. Stáhněte si program PC Klubů na září a říjen 2018 [pdf, 209 kB].

zítra, 19. 9., 16:00 Film

Escobar

Získat vstupenky

Ústřední knihovna

Vstupné: 60,-

FILMOVÝ KLUB – BIO SENIOR
Escobar / Loving Pablo
Španělsko – Bulharsko 2017, Fernando León de Aranoa, anglicky s čes. tit., 123 min., od 15 let
Escobar, brutální zločinec, bezohledný vrah, narkobaron a vládce kokainového impéria, ve své době jeden z nejbohatších lidí planety. A jeden z nejnebezpečnějších. Pablo, táta, ochránce chudých, manžel a také pozorný milenec. Jednoho musíte nenávidět, druhého můžete milovat. Dohromady Pablo Escobar, kterému jeho rozporuplnou tvář propůjčil Javier Bardem. Novinářka Virginia Vallejo (Penélope Cruz) poznala nejdříve Pabla, muže, jenž staví domy pro chudinu, umí být zapálený pro věc i galantní. Když objevila Escobara, nelítostného kriminálníka, bylo pozdě. Pablovo kriminální kokainové království stále roste, má miliony dolarů, vlastní malou armádu, drogy prodává v tunách. Chce ale víc a jedno mu stále chybí – respekt. Rozhodne se, že si ho vyslouží zabíjením. Vytoužený respekt mu má přinést krev a co nejvyšší částka na mezinárodním zatykači. Jeho jméno najednou znamená strach, země se zmítá ve válce a teroru, do hrobů putují malí gauneři i vysocí politici. Krvavý pohár ale přeteče a Escobar se stane důležitým cílem pro americké tajné služby.
Vstup pouze s platnou legitimací Filmového klubu. Cena legitimace 50 Kč (platí do 31. 12. 2018), k prodeji v pokladně MKP.

zítra, 19. 9., 16:00 Pro děti

Stavíme město z lega

Barrandov

Vstup zdarma

Přijďte na Barrandov od 17. září do 20. září 2018 stavět město z velkého lega. Doprovodí je písničky, přečtení krátkého biblického příběhu, povídání. Po skončení akce se děti mohou účastnit klubu s podobným obsahem.

Akce bude v pondělí od 16–19h, úterý 15–17h, středa 16–19 h, čtvrtek 17–19 h.,slavnostní ukončení.

zítra, 19. 9., 17:00 Literatura

Autorské čtení Jiřího Hájíčka

Korunní

Vstup zdarma

Autorské čtení spisovatele bytostně spjatého s jižními Čechami. Dvojnásobný držitel ocenění Magnesia Litera za romány Selský baroko (2006) a Rybí krev (2013) zkoumá ve svých dílech především příběhy lidí a krajiny jihočeského venkova. Román o nelegálních hledačích vltavínů Zloději zelených koní se nedávno dočkal filmové podoby a nejnovější román Dešťová hůl zvítězil v roce 2016 v anketě Kniha roku Lidových novin.

zítra, 19. 9., 17:00 Akce

Scrabble

Stodůlky

Vstup zdarma

Každou středu od 17:00 hodin hrajeme scrabble na Stodůlkách. Vítáme začátečníky i pokročilé. Přijďte se pobavit a zároveň procvičit mozek. Kromě scrabblů je možné si zahrát i jiné hry, např. šachy.

zítra, 19. 9., 17:00 Přednáška

Zásobování Říma v době antiky

Získat vstupenky

Ústřední knihovna

Vstupné: 40,-

Přednáška Zásobování Říma v době antiky ve spolupráci s ARS VIVA, www.arsviva.cz

Historie zásobování Říma v době antiky, způsob rozdělování potravin, vína a olejů a jejich doprava do Říma. Způsoby skladování potravinových produktů v Římě a jeho okolí. Problematika zachování plynulého chodu Říma z hlediska zásobování. Republikánské a císařské funkce úředníků dohlížejících na zásobování a logistika v podmínkách Říma a jeho provincií.

Přednáší Pavel Hlinovský, CCMA

zítra, 19. 9., 17:00 Přednáška

Pražské hostince I.

Získat vstupenky

Ústřední knihovna

Vstupné: 40,-

PRAŽSKÉ TOULKY

Národní třída představuje mimořádně výraznou a důležitou komunikaci uprostřed samého středu dnešní Prahy, vykazující pozoruhodnou genezi i historii. Sama o sobě tvoří přirozenou přímou trasu, po níž lze směřovat od vltavského nábřeží až k Václavskému náměstí. Největšího významu nabyla v posledních dvou stoletích, kdy patří k nejživějším třídám města. K této skutečnosti přispělo a dodnes přispívá množství hostinských podniků různého typu – restaurace, pivnice, vinárny aj. Většinou šlo o zařízení noblesního rázu. Vyhledávala je celá plejáda vynikajících osobností kultury, umění, politiky i vědy. Mnoho těchto podniků existuje dodnes, jiné bohužel zanikly. Trasa povede z MKP Seminářskou ulicí do Karlovy (U Modré štiky), ulicí Na Perštýně (U Zlatého tygra), na Národní (Paukert) a do Spálené (U Brejšky). Přes Národní (Platýz) dorazíme až na Jungmannovo náměstí k Pinkasům.

Vycházka začne v 17.00 před malým sálem, odchod v 17.05.

Provádí PhDr. Karel ALTMAN, CSc., autor publikací Zlatá doba štamgastů pražských hospoda Praha u piva.

Informace – tel.: 257 532 908, 257 532 013
Pokladna – tel.: 222 113 425

zítra, 19. 9., 17:00 Setkání

Wikiklub

Ústřední knihovna

Vstup zdarma

Znáte internetovou encyklopedii Wikipedie? Zkoušeli jste do ní přispět, ale nevíte si s něčím rady? Wikiklub je tu nejen pro wikipedisty, kteří již znají základy editace, ale i pro nováčky či zvědavce, kteří chtějí získat rady a podněty pro další tvorbu a úpravu encyklopedických hesel.

Více informací můžete získat také na stránce Wikiklubu Praha nebo na e-mailové adrese vojtech.vesely@wikimedia.cz.

Od září Wikiklub poběží pravidelně každou středu od 17:00 do 19:30.

zítra, 19. 9., 17:17 Setkání

Vzpomínka na rok 1968

Hradčany

Vstup zdarma

Přijďte zavzpomínat na pohnuté okamžiky našich dějin spolu s Kateřinou Boušovou. Pokud máte dobové fotografie či různé předměty připomínající rok 1968 vezměte je s sebou do knihovny!

zítra, 19. 9., 17:30 Přednáška

Pět životopisů Václava Havla

  Ústřední knihovna

  Vstup zdarma

  Jak si vybrat knihu o životě významné osobnosti? Beseda s Mgr. Václavem Sixtou, lektorem a historikem Ústavu pro studium totalitních režimů. V současné době máme k dispozici celou řadu životopisů Václava Havla (1936 – 2011). Jejich autory jsou akademici, novináři i bývalí spolupracovníci Václava Havla. Každá knih se dočkala úspěchu ať již formou vysokých prodejů nebo v podobě literárních cen. Tato situace vzbuzuje řadu otázek: jaký z životopisů si přečíst? Má smysl číst více než jeden z nich? V čem se od sebe jednotlivá díla liší? Během programu se zaměříme nejen na srovnání jednotlivých děl, ale také na to, jaká očekávání máme od životopisného žánru a co nám mohou přinést biografická zpracování historie.

  zítra, 19. 9., 18:00 Setkání

  Vernisáž výstavy fotografií Kristiny Ovečkové

  Dům čtení (Ruská )

  Vstup zdarma

  Výstava 'Zátiší' je soubor černobílých fotografií Kristiny Ovečkové, absolventky a lektorky Pražské fotografické školy. Autorka se dlouhodobě věnuje tématu spojení vázy a květiny. Objevuje harmonii tvarů a využívá kontrastu světla a stínu. I přes společné znaky je každý obraz jiný, od tonálně jemných snímků až ke graficky pojatým fotografiím. Večer uvádí knihovnice a fotografka Vlasta Bičáková.

  zítra, 19. 9., 19:00 Přednáška

  Psychopati mezi námi

  Získat vstupenky

  Ústřední knihovna

  Vstupné: 40,-

  Psychopati mezi námi v cyklu RADKIN HONZÁK – český psychiatr, publicista a vysokoškolský pedagog

  Psychopat jako specifická odchylka s důsledky pro vnímání, rozhodování i jednání.

  „Psychopati jsou tvorové odlišující se od obyčejných lidí tím, že nemají strach. A mají oslabené i další emoce. Mozek mají úplně stejný, jen některé dráhy v něm jsou nefunkční. Je to jediná psychická odchylka od normy, kterou lze objektivně potvrdit. Na tom, zda budou predátory, parazity nebo úspěšnými a prospěšnými tahouny společnosti, se podílí rozložení dalších vlastností (afresivita, antisociální rysy, nebo na druhé straně altrujismus, stupeň ambicióznosti, umělecké sklony, aj.). Nejvyšší počet bodů v Hareho testu psychopatických kvalit dostali američtí prezidenti John F Kennedy a Bill Clinton. Vysoko by jistě skóroval první muž na Měsíci, Neil Alden Armstrong. O našich vůdcích jen dobré s nadějí, že už jde o efektivně mrtvé muže.“ Rukopis byl odevzdán do nakladatelství Galén v dubnu, a pokud nebudou zásadní problémy, měl by být na podzim k dispozici.

  Přednáší MUDr. Radkin Honzák, CSc., ambulantní psychiatr IKEM a REMEDIS, sekundární lékař Psychiatrické léčebny Bohnice, asistent Ústavu všeobecného lékařství 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Autor desítek knih a odborných i populárních článků na téma duševních poruch a nemocí. Jeho oblíbenými tématy jsou deprese, syndrom vyhoření či komunikace mezi lékaři a pacienty.

  zítra, 19. 9., 19:00 Film

  Studená válka

  Získat vstupenky

  Ústřední knihovna

  Vstupné: 80,-

  FILMOVÝ KLUB MKP
  Studená válka / Zimna wojna
  Polsko – Francie – VB 2018, Paweł Pawlikowski, polsky s čes. tit., 89 min., od 12 let
  V období budování stalinského Polska, ale také moderní západní Evropy se odehrává příběh velké osudové lásky zpěvačky Zuly a skladatele Wiktora. Nedokážou žít spolu, ale zároveň se fatálně přitahují a nevydrží být bez sebe. V kulisách Varšavy, Berlína a Paříže zní jazzová a folklorní hudba a Zula s Wiktorem rozehrávají nádhernou, ale hořkou baladu, svoji vlastní studenou válku. Kunderovsky laděným milostným eposem navazuje Pawel Pawlikowski na úspěch oscarové Idy. Za dílo nabité elektrizující hudbou i obrazovou krásou byl na festivalu v Cannes odměněn Cenou za nejlepší režii.
  Vstup pouze s platnou legitimací Filmového klubu. Cena legitimace 50 Kč (platí do 31. 12. 2018), k prodeji v pokladně MKP.

  čtvrtek, 20. 9., 09:00 Výtvarná…

  Daniela Samcová – Koláže

  Opatov,Opatov - Artotéka

  Vstup zdarma

  V měsíci září se ve foyer opatovské knihovny představí práce výtvarnice Daniely Samcové (1976), absolventky Střední uměleckoprůmyslové škole v Praze (obor scénická technika). Výstavu si můžete prohlédnout ve foyer pobočky Opatov od 3. 9. do 29. 9. 2018. Výstava je prodejní. Vstup volný.

  čtvrtek, 20. 9., 10:00 Pro děti

  Dopoledne pro mrňousky

  Ústřední knihovna - Oddělení pro děti a mládež

  Vstup zdarma

  Zveme nejmenší čtenáře a jejich rodiče na společná setkávání s knížkou. Hravá dopoledne spojená s čtením, povídáním a drobným vyráběním jsou připravena pro děti od 2 let. Těšíme se na vás každý třetí čtvrtek v měsíci v dětském koutku.

  Program

  • 20. 9. – O prasátku Lojzíkovi
  • 18.10. – Strašidláci nebrečí
  • 15.11. – Zubr si hledá hnízdo
  čtvrtek, 20. 9., 15:00 Akce

  Herní odpoledne

  Stodůlky

  Vstup zdarma

  Přijďte si zahrát různé deskové hry s kamarády. Co vás čeká? Citadela, Ledová škola, Milostný dopis, šachy, scrabble, Žížaly, Patchwork, pexeso a další. Můžete i přinést nějakou svoji oblíbenou hru a seznámit s ní ostatní. Těšíme se na hravé zápolení. Vstup zdarma.

  čtvrtek, 20. 9., 16:00 Pro děti

  Pohádky z oslíkovy přihrádky 2018

  Korunní

  Vstup zdarma

  Každý čtvrtek od 16:00 do 16:45 hodin čteme dětem pohádky, vyprávíme si o nich a na malé výtvarné dílně si vyrobíme drobnost, která jim doma připomene, jakou pohádku jsme četli. Těšíme se na vás.

  čtvrtek, 20. 9., 16:00 Akce

  Klub deskových her

  Smíchov

  Vstup zdarma

  Na pobočce Smíchov se každý čtvrtek funguje Klub deskových her s manželi Slaninovými. Slaninovi mají velké plány, které chtějí realizovat v tématicky laděných Klubech pořádaných každý čtvrtek.

  Velkou devizou pro Klub Slaninových na Smíchově je jejich znalost deskových her a nadšení, které do Klubu vkládají. Hráči se nemusí bát, že hru neznají. Právě proto jsou pořádány tématické Kluby, aby se každý mohl hru naučit a třeba i na příštím hraní si hru zahrát.

  Pokud máte čas a chuť si ve čtvrtek odpoledne zahrát nějakou dobrou deskovku, přijďte do knihovny Smíchov a zahrajte si pod vedením lidí, pro které jsou deskové hry radostí.

  čtvrtek, 20. 9., 17:00 Přednáška

  Vzděláváním k zotavení

  Lužiny

  Vstup zdarma

  Kdo jsou lidé s duševním onemocněním a jak uvažují o životě? Co jim přináší naději a čím vším mohou společnosti prospět? Jsou všichni umělci tak trochu šílenci? Pojďte společně s námi hledat odpověď a zúčastněte se některé z přednášek nebo besed.

  čtvrtek, 20. 9., 17:00 Přednáška

  Osmičky v pražské architektuře

  Získat vstupenky

  Ústřední knihovna

  Vstupné: 40,-

  Znalosti středověkých kameníků a stavitelů dodnes nacházíme ve stavbách hlavního města. Jejich řemeslo zahrnovalo vědomosti o numerologii, astrologii či alchymii. Hlubší symboliku a význam můžeme hledat například u Kaple Božího těla, v kostele svatého Karla Velikého, cechovní kapli soukeníků, na Petřínské rozhledně či v Muchově Primátorském sále v Obecním domě. V těchto, ale i v mnoha dalších stavbách, se zrcadlí osud nejen Prahy, ale celé republiky.
  Přednáší Bohumil Vurm

  čtvrtek, 20. 9., 17:00 Přednáška

  Toyen

  Ostrovského

  Vstup zdarma

  Hosté v ostrovského
  Přednáška spisovatelky Mileny Štráfeldové o slavné české surrealistické výtvarnici.

  Poutavé vyprávění o životě české výtvarnice Marie Čermínové, jež tvořila a vystupovala pod pseudonymem Toyen. Milena Štráfeldová píše o české umělkyni dokonce knihu, i proto lákáme na přednášku jakožto na jakýsi „předkrm“ před tím, než vyjde samotná publikace.

  čtvrtek, 20. 9., 17:00 Pro děti

  Stavíme město z lega

  Barrandov

  Vstup zdarma

  Přijďte na Barrandov od 17. září do 20. září 2018 stavět město z velkého lega. Doprovodí je písničky, přečtení krátkého biblického příběhu, povídání. Po skončení akce se děti mohou účastnit klubu s podobným obsahem.

  Akce bude v pondělí od 16–19h, úterý 15–17h, středa 16–19 h, čtvrtek 17–19 h.,slavnostní ukončení.

  čtvrtek, 20. 9., 18:00 Setkání

  Mátově zelený čtvrtek Jana Šulce

  Ústřední knihovna

  Vstup zdarma

  Divadelní a filmové oddělení srdečně zve na další podvečer z cyklu Barevné čtvrtky. Tentokrát s editorem a redaktorem Janem Šulcem. Setkání uvede Marie Valtrová. Akce se koná ve čtvrtek 20. září 2018 od 18:00 hodin v klubovně Ústřední knihovny. Vstup volný.

  čtvrtek, 20. 9., 18:00 Literatura

  Literární salónek

  Ústřední knihovna

  Vstup zdarma

  Nób(e)l

  Na každém setkání si povídáme o jedné knize nositele Nobelovy ceny za literaturu a o jedné knize laureáta jiné literární ceny. Je jen na vás, jestli si přečtete obě knihy, nebo jen jednu. Četbu vybíráme tak, aby knihy byly tematicky příbuzné, ale přitom tvořily jistý protiklad a ukazovaly tak různé pohledy na společenské problémy současnosti.
  V literárním salónku Nób(e)l se scházíme jednou za měsíc a v příjemném prostředí si povídáme o přečtených knihách, o světoznámých spisovatelích, zkrátka o literatuře.

  Připojit se k nám můžete kdykoliv a jako bonus pro vás vždy připravíme knihy k půjčení pro další setkání.
  Literární salonek se koná v Ústřední knihovně v prostoru u časopisů od 18:00 hodin. Vstup volný.

  TIP! PROGRAM LITERÁRNÍHO SALÓNKU!

  čtvrtek, 20. 9., 18:00 Setkání

  Budoucnost Nové strašnické školy

  Dům čtení (Ruská )

  Vstup zdarma

  Diskuzní čtvrtek Společně pro Desítku

  Ožije budova Jubilejní školy komunitní koncepcí, kterou předkládá pedagožka a organizátorka Karin Marques? Jak jsou této myšlence nakloněny kandidující osobnosti do Zastupitelstva MČ Prahy 10? Přijďte si poslechnout jejich názory. Moderuje Tomáš Feřtek, odborný konzultant EDUin. K otevřené diskuzi jsou zváni občané, zastupitelé a odpovědní úředníci.

  čtvrtek, 20. 9., 19:30 Hudba

  Koncert Radůza + kapela

  Získat vstupenky

  Ústřední knihovna

  Vstupné: 370,-

  Umělecká dráha Radůzy připomíná některé „pohádkové“ životopisy. Na ulici ji v roce 1993 objevila Zuzana Navarová a již tři dny na to zpívala ve svatyni českých zpěváků, v pražské Lucerně. O pár týdnů později zde pak triumfovala jako „předskokanka“ slavné americké písničkářky Susanne Vega, o šest let později měla stejnou čest při koncertě Mikea Oldfielda. Od té doby vydala několik velmi úspěšných sólových alb, která bez jakékoliv reklamy lámou rekordy v prodejnosti, získala několik zlatých Andělů a bodovala také v anketě Zlatý slavík. Díky své jedinečnosti a originálním písním, čerpajících především z české tradice, zaujala i publikum v zahraničí, například Polsku a ve Francii.
  Tentokrát nám představí se svou kapelou průřez dosavadní tvorbou. Zazní nejen písně z alba Marathon příběh běžce, ale i písničky z prvních desek a také ty, které jsou zbrusu nové – z vánočního alba Studna v poušti (září 2017). Radůza se zvládne doprovodit na několik hudebních nástrojů, její zpěv hřmí, ale i jemně vypráví dojemné příběhy, jako například v nádherných baladách Madeleine nebo Jeannine, které se staly skvostem jejího repertoáru.

  Více na:
  www.raduza.cz
  www.facebook.com/Rad%C5%AFza-500816413268470/?fref=ts

  pátek, 21. 9., 09:00 Výtvarná…

  Daniela Samcová – Koláže

  Opatov,Opatov - Artotéka

  Vstup zdarma

  V měsíci září se ve foyer opatovské knihovny představí práce výtvarnice Daniely Samcové (1976), absolventky Střední uměleckoprůmyslové škole v Praze (obor scénická technika). Výstavu si můžete prohlédnout ve foyer pobočky Opatov od 3. 9. do 29. 9. 2018. Výstava je prodejní. Vstup volný.

  pátek, 21. 9., 10:00 Pro děti

  Literární hrátky 2018

  Lužiny

  Vstup zdarma

  Pobočka Lužiny srdečně zve na interaktivní pořad pro děti a rodiče. Nabízíme hrané pohádky, kreativní aktivity, hravé cvičení a mnohé další. Pořad je určen dětem ve věku od dvou do pěti let v doprovodu dospělých.

  POZOR! Pro účast se doporučujeme zaregistrovat prostřednictvím e-mailu: martina.jancekova­@mlp.cz, telefonicky: 770 130 281 nebo osobně v pobočce Lužiny.

  pátek, 21. 9., 18:00 Setkání

  Setkání s indiány a léčení vody

  Získat vstupenky

  Ústřední knihovna

  Vstupné: 40,-

  SETKÁNÍ S INDIÁNY KMENE KOGI A CEREMONIE NA UCTĚNÍ A LÉČENÍ VODY
  Dle mytologie kolumbijských indiánů z kmene Kogi veškerý život vznikl z pradávné Matky. Tito indiáni dodnes žijí tradičním způsobem života v posvátném pohoří Sierra Nevada, nazývající se Srdce Světa. Uctívali vodu a jejího ducha, při obřadech a rituálech se modlili za své prostředí a hojnost zdrojů. Když věnujeme dary vodě pro její obnovu a očistu, vyjadřujeme tím vděčnost a pomáháme obnovit její vitalitu.
  V září 2018 přijedou indiáni kmene Kogi do České republiky, aby s námi sdíleli svoji prastarou moudrost, a my máme jedinečnou možnost obnovit po staletí zapomenuté rituály. Tyto obřady, které se od indiánů z kmene Kogi můžeme na setkání naučit, jsou jednoduché, ale velmi mocné. Lidská mysl a srdce jsou dva velmi mocné nástroje, kterými může každý z nás přispět k obnově toho nejdůležitějšího zdroje na této planetě. Každý z nás může přispět mnohokrát denně pouhou vděčnou myšlenkou na tuto životodárnou substanci. Pro svou spirituální práci používají indiáni různé přírodniny, ale nejraději pracují s krystaly křišťálu. K ceremoniím, tzv. „Pagamento“, neboli platbám, či uctění, používají krystaly, které drží ve svých dlaních. Vpisují do nich své „děkuji ti, vodo, za život“ a informaci, že je na celé planetě pro všechny lidi čisté vody dost. Tyto krystaly pak dávají často k pramenům nebo posvátným lagunám. Odtud se informace roznesou přes řeky, moře, oceány a mraky po celé planetě. Často celé dny a noci putují na posvátná místa, kde vykonávají spirituální práci, aby matce zemi ulevili. Cestou nic nejí, jen pijí vodu z horských potoků, do které si rozmíchají Panelu – sušenou šťávu z cukrové třtiny, aby měli sílu dojít tam i zpět.
  Přineste si s sebou na setkání s indiány Kogi krystal křišťálu. Po ukončení „pagamenta“ pro vodu od vás Mamo krystal vybere a vloží jej na silové místo, odkud budou informace do nich vložené putovat po celé planetě. Aqua de vida! Sin ella nada, con ella todo! Voda života! Bez ní nic, s ní vše!

  www.jaguarpeople.cz

  pátek, 21. 9., 19:00 Přednáška

  Nový Zéland pěšky

  Získat vstupenky

  Ústřední knihovna

  Vstupné: 120,-

  KOLEM SVĚTA cyklus cestovatelských přenášek www.kolemsveta.cz
  Martin Mařík zdolal 3000 kilometrů dlouhý trek od jihu k severu Nového Zélandu. Nyní povypráví o tom, jak překonal dlouhá údolí, hřebeny hor, přebrodil spoustu řek, potkal tropické cyklóny a jedno malé tornádo. Te Araroa Trail se pyšní celkovým převýšením více než 100 km, čímž se právem řadí mezi nejobtížnější treky na světě.
  Jak to, že to celé zvládl bez řádného tréninku? Na krosnu připnul ukulele a celou cestu bral s nadhledem. Po 4 měsících putování si jen potvrdil, že žádný problém není tak velký, aby se nad ním nedalo usmát a zvesela pokračovat.
  Přijďte ochutnat krásy Nového Zélandu, jedné z nejhezčích zemí světa.
  Přednáší Martin Mařík

  pátek, 21. 9., 19:00 Setkání

  České Monte Carlo

  Získat vstupenky

  Ústřední knihovna

  Vstupné: 60,-

  Pokladna MKP bude od 29. 6. do 3. 9. 2018 zcela uzavřena. Vstupenky lze v tomto termínu kupovat POUZE ONLINE. Možnost rezervací a přímého prodeje v pokladně MKP začne opět od 3. 9. 2018.

  TAJEMSTVÍ ARCHEOLOGIE
  Kutná Hora, která získala přízvisko „Monte Carlo středověku“, je nejčastěji spojována s těžbou stříbra. Výzkum dokončený v roce 2012 přinesl zatím nejpočetnější doklady o každodenním životě kutnohorských měšťanů ve středověku. Pominout nelze ani zajímavá svědectví o někdejším využívání areálu dnešní Galerie Středočeského kraje jezuity. Další nálezy se vztahují k pravěkému osídlení z doby 3 500 let před naším letopočtem (např. keramické panenky nebo kostěná manikúra). Posledním velkým archeologickým překvapením pak byl v evropském měřítku naprosto unikátní nález 30 hromadných hrobů s kostrami lidí ze 14. – 16. století. O nejnovějších závěrech zkoumání bude hovořit PhDr. Jan Frolík, CSc. z Archeologického ústavu AV ČR.
  Uvádí Hynek Žirovnický

  sobota, 22. 9., 09:00 Výtvarná…

  Daniela Samcová – Koláže

  Opatov,Opatov - Artotéka

  Vstup zdarma

  V měsíci září se ve foyer opatovské knihovny představí práce výtvarnice Daniely Samcové (1976), absolventky Střední uměleckoprůmyslové škole v Praze (obor scénická technika). Výstavu si můžete prohlédnout ve foyer pobočky Opatov od 3. 9. do 29. 9. 2018. Výstava je prodejní. Vstup volný.

  sobota, 22. 9., 10:00 Setkání

  (Ne)tuctový CONiáš

   Ústřední knihovna

   Vstup zdarma

   S platným průkazem do Městské knihovny v Praze zdarma, jinak 80,–.

   Základem všech dobrých příběhů je skvělý hrdina. Velký, silný, odvážný, sexy… Prostě rozhodně NETUCTOVÝ! A nejednoho takového hrdinu potkáte na dvanáctém (tuctovém) CONiáši. Letošní setkání sci-fi a fantasy fanoušků bude opět nabité zajímavými přednáškami a dalšími aktivitami.

   Rok s rokem se sešel a Městská knihovna v Praze zve na další ročník jednodenního conu CONiáše. Nemusíte se bát dorazit – budete totiž pod ochranou hrdinů, protože právě hrdinství je téma, které celý program spojuje. Těšit se můžete na vše tradiční, co máte na conech rádi – zajímavé přednášky, skvělí lidé, bohatý doprovodný program. Chybět nebude třeba tradiční Fantastický den pro výměnu knih.

   Poslechnout si můžete Jirku Procházku, Karla Doležala, Františku Vrbenskou, Lucii Lukačovičovou, Pavla Bareše, Tomáš Bandžucha a další. Pozvali jsme zahraničního hosta: z Chorvatska zavítá autorka fantasy knih Ana-Marija Posavec, a představí román Vincent, který letos vyjde v češtině. Dozvíte se tak, jak je to s hrdiny i za našimi hranicemi.

   Chybět nebudou ani křty nových knih (Tři kapitány od Strak na vrbě), vyhlášení výsledků literárních soutěží (Tovaryši kalamáře i Rokle šeré smrti) a tím zdaleka překvapení nekončí. Nebojíme se, jsme hrdinové, a kráčíme vstříc velkým výzvám. Dvanáctý CONiáš rozhodně nebude dvanáctý do tuctu!

   Vstupné: S platným průkazem do Městské knihovny v Praze zdarma, jinak 80,–, čtenáři cizích knihoven od nás dostanou malý dárek. Registrace bude otevřena od 9.30.

   Veškeré aktuality zveřejňujeme na naší facebookové stránce, takže pokud nechcete nic prošvihnout, stačí si nás „lajknout“ na www.facebook.com/conias.knihovna

   TIP: KOUKNĚTE SE NA PROPAGAČNÍ VIDEO NA FACEBOOKU!

   Zkuste si náš netuctový kvíz! Odměna vás nemine.

   sobota, 22. 9., 13:00 Akce

   Podzimní hrátky

   Pojízdná knihovna

   Vstup zdarma

   V sobotu zaparkuje bibliobus Oskar u Písecké brány na Podzimních hrátkách. Kromě bohatého programu se můžete těšit na spoustu knih, filmů a audioknih. Přivezeme také deskové hry, omalovánky a plackovač na výrobu vlastních placek, magnetek a zrcátek. Starší si mohou v našich pracovních listech ověřit své znalosti o výročních „osmičkových“ letech. Pro mladší pak bude připravena knihovní vystřihovánka. Těšíme se na Vás.

   sobota, 22. 9., 19:00 Film

   Predátor: Evoluce 3D

   Získat vstupenky

   Ústřední knihovna

   Vstupné: 140,-

   3D PROJEKCE
   Predátor: Evoluce
   USA 2018, Shane Black, české titulky, od 12 let
   Quinn McKenna (Boyd Holbrook) je velitel elitní skupiny vojáků, která provádí tajnou operaci na místě, kde havarovala loď Predátora. Quinn se rozhodne loď prozkoumat a část vybavení pošle domů, kde bydlí jeho syn Rory (Jacob Tremblay). Za to je McKenna zatknut vládním agentem Willem Traegerem (Sterling K. Brown), který monitoruje aktivitu predátorů na zemi. Po zotavení z pádu lodi se Predátor probouzí a začíná hledat chybějící část vybavení. Tím začíná boj na život a smrt, který vyvrcholí na předměstí města, kde bydlí Rory s matkou Emily McKenna (Yvonne Strahovski). V tu chvíli ale ještě skupina vojáků v čele s Quinnem a Casey Bracket (Olivia Munn) netuší, že se budou muset postavit ještě větší hrozbě, a to geneticky upravenému Predátorovi.
   Ke každé 3D projekci je třeba zakoupit v pokladně 3D brýle (20 Kč) určené k opakovanému použití.

   pondělí, 24. 9., 13:00 Výtvarná…

   Daniela Samcová – Koláže

   Opatov - Artotéka

   Vstup zdarma

   V měsíci září se ve foyer opatovské knihovny představí práce výtvarnice Daniely Samcové (1976), absolventky Střední uměleckoprůmyslové škole v Praze (obor scénická technika). Výstavu si můžete prohlédnout ve foyer pobočky Opatov od 3. 9. do 29. 9. 2018. Výstava je prodejní. Vstup volný.

   pondělí, 24. 9., 16:00 Setkání

   Scrabble na Opatově 2018

   Opatov

   Vstup zdarma

   Hrajete rádi Scrabble a nemáte s kým? Chtěli byste se tuto hru se slovy naučit? Přijďte si zahrát v pondělí od 16:00 hodin do pobočky Opatov! Vstup volný.

   pondělí, 24. 9., 17:00 Literatura

   Publicisté v exilu

   Získat vstupenky

   Ústřední knihovna

   Vstupné: 40,-

   LÍSTEK DO NOVÉHO SVĚTA

   Během druhé světové války žili a pracovali v New Yorku a na některých dalších místech v USA českoslovenští publicisté, kteří museli odejít z domova, protože by byli v protektorátu pronásledováni buď pro své politické přesvědčení, nebo pro svůj židovský původ. Někteří z nich jsou dnes téměř neznámí – například novináři Jan a Zdena Münzerovi z okruhu Čapkových Pátečníků nebo Stanislav Budín, původně šéfredaktor Rudého Práva, který pak v New Yorku vedl český deník Newyorské listy, či Karel Scheldon, spolupracovník Hlasu Ameriky. Mezi ty známé naopak patřili skvělí karikaturisté a humoristé Adolf Hoffmeister a Antonín Pelc nebo vynikající spisovatel Egon Hostovský. Také mnozí z novinářů Prager Tagblatt (deníku, který vycházel za první republiky v němčině), byli židé a museli emigrovat – například Egon Ervín Kisch. Newyorská skupina by byla neodmyslitelná bez trojice blízkých přátel Jana Masaryka, Marcii Davenport – rodilé Američanky, spisovatelky, která se nechala inspirovat českou menšinou v Pittsburghu pro svůjslavný román Údolí rozhodnutí, a také lékaře Karla Steinbacha, který byl po desetiletí doyenem všech postupně přicházejících kulturně orientovaných emigrantů.
   Jaké byly osudy těchto exulantů? Jak byli přijati českou a slovenskou krajanskou komunitou? Komplikovaná válečná situace přispěla k rychlým názorovým proměnám a ovlivnila nejen životy a postoje lidí v naší zemi, ale velmi intenzívně i těch, kdož prožívali válečný konflikt za mořem vlastně jen zprostředkovaně. Těmto otázkám a celé mimořádně zajímavé situaci, ve které se nalézala krajanská komunita a newyorští exiloví intelektuálové během druhé světové války, se bude ve své přednášce věnovat Daniel Řehák, bibliograf Ústavu pro českou literaturu AV a specialista na krajanskou literaturu.
   Přednáška je součástí projektu Lístek do Nového světa, kterým si připomeneme mimořádné představitele československého kulturního života, jenž byli nuceni na počátku druhé světové války opustit republiku a odejít do USA. Tady pak během doby významně ovlivnili kulturní scénu. Organizátorem projektu je Czech National Trust (www.czechnationaltrust.org). Projekt ve spolupráci s Městskou knihovnou v Praze je podpořen velvyslanectvím USA, Ministerstvem kultury ČR a MČ Praha 1.

   pondělí, 24. 9., 17:00 Setkání

   Scrabble v Korunní 2018

   Korunní

   Vstup zdarma

   Pobočka Korunní ve spolupráci se členy České asociace Scrabble zve všechny zájemce o deskovou hru Scrabble na pravidelná pondělní hrací odpoledne. Aktivní členové České asociace Scrabble Vás zasvětí do tajů a strategie deskové hry Scrabble, vysvětlí pravidla a pomocí společné hry zvýší Vaše šance na získání co nejvyššího počtu bodů. Těšíme se na vás v klubovně pobočky Korunní v 1. patře.

   pondělí, 24. 9., 17:00 Přednáška

   Ženy a muži v českých dějinách 2018

   Smíchov

   Vstup zdarma

   Cyklus historických přednášek má za cíl představit vybrané osobnosti našich dějin. Budeme se snažit popřát spravedlivě pozornost jak mužům, tak také ženám a věnovat se i těm z našich předků, kteří nejsou právě notoricky známí z vyprávění či školních učebnic. To však nemusí znamenat, že jejich život nebyl pestrý a zajímavý! České dějiny však nejsou – jak dobře známo – zalidněny toliko kladnými hrdiny, posluchače seznámíme i s lidmi, jejichž chování nebylo právě příkladné a hodné následování. Nicméně i tací a také zde žili a ovlivňovali osudy dalších. Srdečně zveme tedy všechny ty, kteří mají chuť objevovat českou historii a setkávat se se zajímavými lidmi naší minulosti.

   pondělí, 24. 9., 18:00 Setkání

   Fakta nebo dojmy: Vědí chudí, koho volí?

   Ústřední knihovna

   Vstup zdarma

   Koho volí lidé v chudých regionech a proč? Mohou jejich favorité přinést zlepšení? K blížícím se komunálním a senátním volbám patří předvolební kampaně a sliby. Jak letos do výsledků zasáhnou voliči z obcí zasažených sociálním vyloučením? Co napovídají dosavadní analýzy dat a co z nich lze vyvodit? Přijďte s námi zhodnotit předvolební taktiku kandidátů v oblasti sociální politiky spolu s odborníky, kteří se těmto otázkám dlouhodobě věnují. Diskuze proběhne ve spolupráci s Institutem pro sociální inkluzi.

   pondělí, 24. 9., 19:00 Přednáška

   Životní rovnováha - život podle Feng Shui

   Získat vstupenky

   Ústřední knihovna

   Vstupné: 40,-

   Životní rovnováha – život podle Feng Shui bez zbytečného úsilí a vyčerpání v cyklu FENG SHUI pro život

   Život má plynout volně jako řeka ke svému cíli. Řeka se na své cestě nijak nevyčerpává, využívá energie svého okolí a díky tomu sílí, aby svého cíle dosáhla, využívá hlavně gravitaci. Stejně tak by měl plynout i váš život – volně, bez nadměrného úsilí a vyčerpání. Využívejte vnější zdroje energie, získávejte z nich svoji sílu a energii si chraňte pro své zdraví a dlouhověkost. Jak si uchovat energii, a přesto dosahovat svých cílů?

   Přednáší Ing. Jiří Černák

   pondělí, 24. 9., 19:00 Film

   Jan Palach

   Získat vstupenky

   Ústřední knihovna

   Vstupné: 80,-

   SOUČASNÝ FILM
   Jan Palach (ČR 2018, Robert Sedláček, 124 min., přístupný od 12 let)
   Nejnovější snímek Roberta Sedláčka, natočený podle scénáře Evy Kantůrkové, se odehrává v průběhu posledních měsíců Palachova života. Zobrazuje jeho vztah s přítelkyní Helenkou, bouřlivý kolejní život na sklonku šedesátých let, soužití s maminkou ve Všetatech, studentské brigády v Kazachstánu a Francii. Jan Palach chodí do školy, pozoruje a mlčí. Stejně jako se od podzimu 68 mění veřejný život, ráz ulic i výrazy lidí, stává se něco i s Jenem. Jak to, že si ničeho nevšimla jeho dívka, maminka, spolužáci? Osudného rána si Jan Palach bere z domova svačinu, na koleji vtipkuje se spolubydlícím a před odchodem do města se vysprchuje. Kamera Jana Šustera sleduje po celý film Janovu tvář a pokouší se zachytit okamžiky jeho rozhodnutí nastoupit cestu, na níž se z milujícího syna, oddaného přítele a citlivého, přemýšlivého studenta filosofie stává „pochodeň číslo 1“. Hrají Viktor Zavadil, Zuzana Bydžovská, Jan Vondráček aj.
   Lektorský úvod. Besedu po projekci s režisérem filmu Robertem Sedláčkem moderuje Vladimír Hendrich.

   úterý, 25. 9., 09:00 Výtvarná…

   Daniela Samcová – Koláže

   Opatov,Opatov - Artotéka

   Vstup zdarma

   V měsíci září se ve foyer opatovské knihovny představí práce výtvarnice Daniely Samcové (1976), absolventky Střední uměleckoprůmyslové škole v Praze (obor scénická technika). Výstavu si můžete prohlédnout ve foyer pobočky Opatov od 3. 9. do 29. 9. 2018. Výstava je prodejní. Vstup volný.

   úterý, 25. 9., 13:30 Pro děti

   Čtenářský klub

   Modřany

   Vstup zdarma

   Chcete se bavit? Rádi čtete? Chcete si o knížkách povídat se svými kamarády nebo poznat nové? Přihlaste se do čtenářského klubu městské knihovny. Scházet se budeme každé úterý a členy klubu se mohou stát holky i kluci ve věku 9 – 11 let. Více informací rády předají knihovnice přímo v pobočce Modřany.

   úterý, 25. 9., 16:00 Film

   Mamma Mia! Here We Go Again

   Získat vstupenky

   Ústřední knihovna

   Vstupné: 60,-

   FILMOVÝ KLUB – BIO SENIOR
   Mamma Mia! Here We Go Again
   USA 2018, Ol Parker, anglicky s čes. tit., 114 min.
   V pokračování muzikálu Mamma Mia! dostanete hned dva příběhy v jednom. S tím prvním se vrátíme do časů, kdy byla Donna (Meryl Streep a Lily James) čerstvou absolventkou univerzity, chtěla poznávat svět a netušila, že brzy narazí na tři civilizované mladíky a jeden necivilizovaný řecký ostrov a totálně se jí změní život. Druhý příběh se odehrává přesně deset let po událostech prvního dílu, kdy zcestovalejší a moudřejší Sophie (Amanda Seyfried) plánuje velkolepé znovuotevření rodinného hotelu na Kalokairi, na které se samozřejmě sjedou všichni „obvyklí podezřelí“, včetně trojice jejích charismatických tatínků (Pierce Brosnan, Colin Firth a Stellan Skarsg?rd). Oba příběhy se rafinovaně proplétají a propojují písničkami švédského hudebního zázraku jménem ABBA, ať už novými aranžemi kousků, které zazněly už v minulém díle, nebo hity, na něž se předtím nedostalo.
   Vstup pouze s platnou legitimací Filmového klubu. Cena legitimace 50 Kč (platí do 31. 12. 2018), k prodeji v pokladně MKP.

   úterý, 25. 9., 17:00 Přednáška

   Ať žijou mikrouti

   Získat vstupenky

   Ústřední knihovna

   Vstupné: 40,-

   Ať žijou mikroutiv cyklu RADKIN HONZÁK – český psychiatr, publicista a vysokoškolský pedagog

   Chystaný rukopis o střevním mikrobiomu – nově objeveném orgánu, který se podílí na metabolismu, imunitě i řídících procesech.

   Přednáší MUDr. Radkin Honzák, CSc., ambulantní psychiatr IKEM a REMEDIS, sekundární lékař Psychiatrické léčebny Bohnice, asistent Ústavu všeobecného lékařství 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Autor desítek knih a odborných i populárních článků na téma duševních poruch a nemocí. Jeho oblíbenými tématy jsou deprese, syndrom vyhoření či komunikace mezi lékaři a pacienty.

   úterý, 25. 9., 17:00 Literatura

   Jak napsat Bestseller

   Ústřední knihovna

   Vstup zdarma

   Dopsali jste v potu tváře svou první knihu? Gratulujeme, zařaďte se mezi stovky podobných, kteří si splnili svůj sen. Jenže co teď s tím? Pár nakladatelů jste už obeslali a oni vás poslali do háje? Je to konec? Anebo jinak. Už jste vydali třetí knihu, ale prodeje jsou mizerné nebo průměrné a vy chcete skončit?

   úterý, 25. 9., 17:17 Výtvarná…

   Tvořivá dílna

   Hradčany

   Vstup zdarma

   Skládání z čajových sáčků technikou origami

   Přijďte si vyrobit netradiční dekoraci z papírových čajových sáčků. S sebou si přineste nůžky a případně čajové sáčky, máte-li je doma. Materiál pro skládání a ostatní pomůcky budou v knihovně k dispozici. Dílnu vede lektorka Dagmar Volencová. Prosíme, hlaste se předem na tel. 770 130 203 nebo na e-mail: dagmar.volencova@mlp.cz.

   úterý, 25. 9., 19:00 Film

   Muž, který zabil Dona Quijota

   Získat vstupenky

   Ústřední knihovna

   Vstupné: 80,-

   FILMOVÝ KLUB MKP
   Muž, který zabil Dona Quijota / El hombre que mató a Don Quijote
   Španělsko – Belgie – VB 2018, Terry Gilliam, anglicky s čes. tit., 132 min., od 12 let
   Toby býval idealistickým filmovým studentem. Jeho ztvárnění příběhu Dona Quijota, které natočil v malebné španělské vesnici, mělo obrovský úspěch. Ale to bylo kdysi. Z Tobyho se stal arogantní a cynický režisér reklam. Peníze a sláva ho změnily k nepoznání. A tak zatímco se ve Španělsku snaží dokončit natáčení nové reklamy, užívá si s manželkou svého šéfa. Poté, co se Tobymu dostane do rukou stará kopie jeho studentského filmu, vydává se na místo, kde před mnoha lety svůj opus vytvořil. Zjišťuje, že jeho tehdejší počin měl na obyvatele ospalé vesnice strašlivý vliv. Potkává starého pomateného výrobce obuvi, který se domnívá, že je Don Quijot a Toby jeho Sancho Panza. Toby se ocitá uvězněný v bizarních fantaziích starého pána. Rozlišit realitu od fikce je pro něj stále těžší. V průběhu svých komických a stále více surrealistických dobrodružství je Toby nucen čelit tragickým důsledkům filmu, který navždy změnil naděje a sny malé vesničky. Může Toby získat zpět svou lidskost? Může Don Quijot přežít své šílenství?
   Vstup pouze s platnou legitimací Filmového klubu. Cena legitimace 50 Kč (platí do 31. 12. 2018), k prodeji v pokladně MKP.

   úterý, 25. 9., 19:00 Přednáška

   Proč a jak žít bez odpadu?

   Získat vstupenky

   Ústřední knihovna

   Vstupné: 60,-

   PROCHÁZKA ZA OBZOR SPOTŘEBNÍ SPOLEČNOSTI

   Problém nadprodukce odpadu se stal v rozvojových částech světa z nouze tolerovanou, všudypřítomnou samozřejmostí. V našich končinách je naopak velmi rafinovaně ukrýván z našeho obzoru. Sejde očí, sejde z mysli. Skoro by se zdálo, že je ho tak málo, že tu s námi ani není. Případně – to málo – jako mávnutím kouzelného proutku vyřeší recyklace. A tak se může vyrábět čím dál více věcí a my jsme pobízeni k tomu, abychom nadále nakupovali. Ekonomové si pak notují, že se máme dobře, neboť nám roste HDP a varují, že pokud tomu tak nebude, tak nám hrozí krize. Odpovídá tento popis skutečnosti anebo jsme konzumní společností vedeni za nos?

   Petr Hanzel nás vezme na procházku za obzor našeho spotřebitelského horizontu – ukáže, jak to ve skutečnosti odpadem je a jak vznikla konzumní společnost – proč se z psychologického hlediska děje, že nakupujeme a vyhazujeme stále více – jaké skryté, podvědomé mechanismy naší mysli a rafinované marketingové triky nás k tomu vedou. Vysvětlí, co je životní styl zvaný zero waste, jak vznikl a proč je mnohem rozumnější, ale také výhodnější vlastnit méně věcí a vzniku odpadu předcházet, než posléze řešit nerudovskou otázku „Kam s ním?“. Promluví také o jím spoluzaložených českých projektech, které se této problematice věnují (Bezobalu a Zachraň jídlo). Představí též několik dílčích kroků (od duševní hygieny až po praktická opatření pro nákupy), které každý z nás může udělat proto, aby se odnaučil hromadit věci a aby jeho popelnice mohla postupně hubnout a on tak ušetřil přírodu, ale i své peníze a zdraví. Přednáška je určená především pro ty, kdo se chtějí v problematice nově zorientovat a také pro ty, kteří by chtěli ideu života-bez-odpadu šířit ve svém okolí a sbírají proto zkušenosti s argumentací a komunikací o tomto tématu. Nejedná se o seminář či workshop pro ty, kteří již praktikují zero waste a chtějí podrobně řešit konkrétní opatření v rámci systému pěti „R“ – i těm však nabídne náhled na významné souvislosti a odkazy na další informační zdroje, které mohou upevnit jejich motivaci na cestě k „bezodpadovosti“ a podpořit je v argumentaci s laickou veřejností.

   Petr Hanzel je absolventem žurnalistiky a mediálních studií na FSV UK a sociální psychologie komunikace na římské univerzitě La Sapienza. Ve svých akademických i pracovních projektech se zaměřuje na odkrývání témat skrytých za obzorem veřejnosti. Při studiích zjistil, jak enormní je globální problém plýtvání, jak málo pozornosti se mu u nás věnuje a jak negativním, strašícím a moralizujícím způsobem se na něj upozorňuje. Založil proto s přáteli iniciativy, které tento problém pozitivním komunikačním stylem zviditelňují a řeší – Zachraň jídlo a Bezobalu, kde působil tři roky i jako ředitel, tiskový mluvčí a kreativec.

   středa, 26. 9., 09:00 Kurz

   Pc kluby v Ústřední knihovně - září 2018

   Ústřední knihovna - Informační středisko

   Vstup zdarma

   Pořádáme pravidelné PC kluby pro všechny, kdo se chtějí seznámit s počítačem, naučit se pracovat s kancelářskými programy, vyhledávat a komunikovat na internetu nebo poznat základy počítačové grafiky. Bližší informace na telefonním čísle 222 113 372. TIP! Stáhněte si program PC klubu na září 2018 [pdf, 196 kB].

   středa, 26. 9., 09:00 Výtvarná…

   Daniela Samcová – Koláže

   Opatov,Opatov - Artotéka

   Vstup zdarma

   V měsíci září se ve foyer opatovské knihovny představí práce výtvarnice Daniely Samcové (1976), absolventky Střední uměleckoprůmyslové škole v Praze (obor scénická technika). Výstavu si můžete prohlédnout ve foyer pobočky Opatov od 3. 9. do 29. 9. 2018. Výstava je prodejní. Vstup volný.

   středa, 26. 9., 10:00 Pro děti

   MaTaDe

   Smíchov

   Vstup zdarma

   Interaktivní pořad pro děti. Hravé, kreativní, pohybové, říkankové setkání pro děti od dvou do pěti let v doprovodu dospělých (rodiče, prarodiče,…). Pro účast je doporučeno se zapsat prostřednictvím e-mailu: dagmar.krizova@mlp.cz, telefonicky: 222 315 600 nebo osobně v pobočce Smíchov.

   středa, 26. 9., 14:00 Kurz

   Pc kluby na Smíchově - září a říjen 2018

   Smíchov

   Vstup zdarma

   Pořádáme pravidelné PC kluby pro všechny, kteří se chtějí naučit pracovat s počítačem. Kurzy se zaměřují na základní dovednosti a především na poznání práce na PC, používání e-mailu i našeho elektronického katalogu, se kterým se setkáte na pobočkách. Bližší informace na telefonním čísle 222 315 600, účast pouze pro předem přihlášené. Stáhněte si program PC Klubů na září a říjen 2018 [pdf, 209 kB].

   středa, 26. 9., 14:30 Kurz

   Senioři píší Wikipedii - začátečníci 2018

   Ústřední knihovna

   Vstup zdarma

   Znáte internetovou encyklopedii Wikipedie? Projekt Senioři píší Wikipedii, ke kterému se připojila naše knihovna, pokračuje úspěšně i v dalším školním roce. Každý se může zapojit a podle svých zájmů začít upravovat, doplňovat i tvořit nová encyklopedická hesla. Na editačním kurzu, který má šest na sebe navazujících lekcí, vás postupně naučíme, jak na to. Vede ho lektor Wikimedia ČR Vojtěch Veselý. Více informací můžete získat také na stránce http://seniori­.wikimedia.cz nebo na e-mailové adrese seniori@wikime­dia.cz.

   PŘIHLAŠOVACÍ FORMULÁŘ

   středa, 26. 9., 15:00 Přednáška

   České malířství – Bohuslav Reynek

   Opatov

   Vstup zdarma

   Pobočka Opatov – Artotéka srdečně zve milovníky umění na cyklus České malířství. Přednáska se koná v učebně pobočky Opatov od 15:00 hodin. Vstup volný.

   středa, 26. 9., 17:00 Výtvarná…

   Origami dílna

   Korunní

   Vstup zdarma

   Máte šikovné ruce? Jste kreativní? Chcete si vyrobit netradiční výzdobu? Přijďte si ve vybrané středy od 17:00 do 19:00 hodin do klubovny pobočky Korunní vyzkoušet skládání originálních origami.

   středa, 26. 9., 17:00 Akce

   Scrabble

   Stodůlky

   Vstup zdarma

   Každou středu od 17:00 hodin hrajeme scrabble na Stodůlkách. Vítáme začátečníky i pokročilé. Přijďte se pobavit a zároveň procvičit mozek. Kromě scrabblů je možné si zahrát i jiné hry, např. šachy.

   středa, 26. 9., 17:00 Přednáška

   Zdravé dítě aneb co je to imunita

   Získat vstupenky

   Ústřední knihovna

   Vstupné: 40,-

   CYKLUS ALTERNATIVNÍ CESTY KE ZDRAVÍ ve spolupráci s časopisem Meduňka
   Moderním rodičům samozřejmě záleží na zdraví jejich děti. Bývají vaše děti často nemocné? Proč tomu tak je a lze se nemocem vyhnout nebo patří nerozlučně k dětství? Zajímá vás, proč vaše dítě má tu kterou nemoc, jak je to s dětskou imunitou a jak ovlivňuje naše životy? A jak komunikovat s dítětem o tom, co ho trápí a jak ho naučit zacházet s emocemi?
   Přednáší Antonie Krzemieňová

   středa, 26. 9., 17:00 Přednáška

   Pražské hostince II.

   Získat vstupenky

   Ústřední knihovna

   Vstupné: 40,-

   PRAŽSKÉ TOULKY

   Staré Město pražské bylo od svého vzniku proslulé množstvím pozoruhodných hostinských podniků rozmanitých typů. Celá řada jich existovala na trase, která tuto lokalitu přirozeně protínala, neboť mířila od Prašné brány Celetnou ulicí na Staroměstské náměstí, odkud pokračovala ke Karlovu mostu. Některé se dokonce dochovaly do dnešní doby, další byly později zřizovány v historických budovách a jiné vznikly až v moderní době 19. a 20. století. Trasa povede z MKP Platnéřskou ulicí na Staroměstské náměstí (U Prince), odkud se vydáme Týnskou (Ungelt), Štupartskou (U Štupartů) a Celetnou (Šlechtické kasino, U Supa) do Královodvorské (hotel Paříž) a k Obecnímu domu.

   Vycházka začne v 17.00 před malým sálem, odchod v 17.05.

   Provádí PhDr. Karel ALTMAN, CSc., autor publikací Zlatá doba štamgastů pražských hospoda Praha u piva.

   Vstupné 40 Kč

   Informace – tel.: 257 532 908, 257 532 013
   Pokladna – tel.: 222 113 425

   středa, 26. 9., 17:00 Setkání

   Wikiklub

   Ústřední knihovna

   Vstup zdarma

   Znáte internetovou encyklopedii Wikipedie? Zkoušeli jste do ní přispět, ale nevíte si s něčím rady? Wikiklub je tu nejen pro wikipedisty, kteří již znají základy editace, ale i pro nováčky či zvědavce, kteří chtějí získat rady a podněty pro další tvorbu a úpravu encyklopedických hesel.

   Více informací můžete získat také na stránce Wikiklubu Praha nebo na e-mailové adrese vojtech.vesely@wikimedia.cz.

   Od září Wikiklub poběží pravidelně každou středu od 17:00 do 19:30.

   středa, 26. 9., 18:00 Setkání

   Rok 1968: Druhé setkání pamětníků

   Dům čtení (Ruská )

   Vstup zdarma

   Druhé setkání pamětníků a historiků k událostem roku 1968

   V rámci letního festivalu Na vlnách MKP proběhlo první setkání pamětníků a historiků především k událostem jara a léta roku 1968. Na tomto zářijovém setkání, na které vás co nejsrdečněji zveme, budeme hovořit o srpnových událostech a týdnech, které následovaly po invazi vojsk. Máte-li nějaké dokumenty, noviny či fotografie z té doby, přineste je, prosím, s sebou.

   středa, 26. 9., 18:00 Setkání

   Československý rozhlas v 60. letech

   Ústřední knihovna

   Vstup zdarma

   Šedesátá léta nebyla fenomenální dobou pouze pro divadelní, filmovou, televizní, , hudební a výtvarnou tvorbu, ale rovněž i pro tu rozhlasovou. role rozhlasu, z hlediska společenských okolností, byla v 60. letech klíčová, na což se během připomínek srpnové okupace nezapomíná. Už se ale neprávem zapomíná na kulturní přesah této instituce. Pomyslný dluh bychom rádi splatili večerem o rozhlasu v 60. letech. Prostřednictvím rozmanitých ukázek si přiblížíme zásadní osobnosti a podíváme se na fenomenální pořady, které měly klíčový vliv na rozvoj slovesné tvorby, společensko-kulturního povědomí, či zábavy.

   Večer připravil a slovem provází publicista Jakub Kamberský.

   středa, 26. 9., 19:00 Literatura

   Jak se vám líbí

   Získat vstupenky

   Ústřední knihovna

   Vstupné: 80,-

   SHAKESPEARE A JEHO DOBA

   V čarovné komedii předkládá William Shakespeare příběhy několika postav putujících do kouzelného Ardenského lesa. Tato cesta je jejich cestou k sobě samým – les je postupně proměňuje a uzdravuje. Profesor Martin Hilský představí nejen Rosalindu, Orlanda, Célii, či vévodu Frederika, ale také dobové souvislosti vzniku tohoto kouzelného díla a možné významy jeho nejednoznačného názvu.
   Městská knihovna v Praze uvádí přednášku ve spolupráci s British Council.
   Přednáší prof. PhDr. Martin Hilský, CSc.

   středa, 26. 9., 19:00 Přednáška

   Svobodné zednářství

   Získat vstupenky

   Ústřední knihovna

   Vstupné: 40,-

   Svobodné zednářství a 100let moderní čs. státnosti

   Národ, 28. říjen, Pravda vítězí, Bratrství… Vypadají jako hesla z oslav státního svátku, jedná se však o jména některých zednářských lóží, které vznikly v meziválečném Československu. Již jejich název demonstroval, jak úzce se zednářství cítilo spjato s moderní českou státností. Vždyť se také mohlo oficiálně ustavit až roku 1918 a první republiku můžeme považovat za jeho Zlatý věk. Zednáři sami sebe až pateticky a přitom logicky pasovali do role strážců nově nabyté svobody. Mnoho z nich se totiž významně zapojilo do domácího odboje a nepřehlédnutelná byla zednářská pomoc Masarykově zahraniční akci. V následujících desetiletích byl vývoj a stav svobodného zednářství lakmusovým papírkem demokracie v našich zemích".
   Přednáší doc. PhDr. Jana Čechurová, Ph.D.

   čtvrtek, 27. 9., 08:30 Setkání

   Online streaming Brain and Breakfast

   Ústřední knihovna - Dílna

   Vstup zdarma

   Zveme vás na snídani a streamovanou přednášku, tentokrát na téma: Ranní dávka chemtrails a fake news, aneb mediální gramotností a kritickým myšlením proti záplavě (dez)informací! „Ukažte člověku manipulaci a vzděláte ho na den. Naučte ho manipulace odhalovat a vzděláte ho na celý život." Tak přesně tímto heslem se řídíme ve Zvol si info. Na přednášce se dozvíte jak se vyznat v dnešním složitém světě manipulací na sociálních sítích a v médiích. Popíšeme jak vůbec sociální sítě fungují a jaké manipulace tam na nás číhají. Nezůstaneme jen u popisu současné situace, ale zjistíte něco i o nejnovějším trendu takzvaných DEEPFAKE videí. Podíváme se také za oponu, jak vlastně všechny ty hoaxy, fake news a konspirace reálně působí a jak jsou provázané s novodobou propagandou.

   čtvrtek, 27. 9., 09:00 Výtvarná…

   Daniela Samcová – Koláže

   Opatov,Opatov - Artotéka

   Vstup zdarma

   V měsíci září se ve foyer opatovské knihovny představí práce výtvarnice Daniely Samcové (1976), absolventky Střední uměleckoprůmyslové škole v Praze (obor scénická technika). Výstavu si můžete prohlédnout ve foyer pobočky Opatov od 3. 9. do 29. 9. 2018. Výstava je prodejní. Vstup volný.

   čtvrtek, 27. 9., 16:00 Pro děti

   Pohádky z oslíkovy přihrádky 2018

   Korunní

   Vstup zdarma

   Každý čtvrtek od 16:00 do 16:45 hodin čteme dětem pohádky, vyprávíme si o nich a na malé výtvarné dílně si vyrobíme drobnost, která jim doma připomene, jakou pohádku jsme četli. Těšíme se na vás.

   čtvrtek, 27. 9., 16:00 Film

   Gauguin

   Získat vstupenky

   Ústřední knihovna

   Vstupné: 80,-

   FILM A VÝTVARNÉ UMĚNÍ
   Gauguin
   Francie 2017, Edouard Deluc, francouzsky s čes. tit., 102 min., od 15 let
   Rok 1891. Gauguin se usazuje na Tahiti. Chce malovat v divočině, zcela svobodně, daleko od morálních, politických a estetických kódů civilizované Evropy. Vydává se do džungle, potýká se se samotou, chudobou a nemocí. Ale také poznává Tehuru, která se stane jeho ženou a modelem pro jeho nejlepší obrazy.

   čtvrtek, 27. 9., 16:00 Akce

   Klub deskových her

   Smíchov

   Vstup zdarma

   Na pobočce Smíchov se každý čtvrtek funguje Klub deskových her s manželi Slaninovými. Slaninovi mají velké plány, které chtějí realizovat v tématicky laděných Klubech pořádaných každý čtvrtek.

   Velkou devizou pro Klub Slaninových na Smíchově je jejich znalost deskových her a nadšení, které do Klubu vkládají. Hráči se nemusí bát, že hru neznají. Právě proto jsou pořádány tématické Kluby, aby se každý mohl hru naučit a třeba i na příštím hraní si hru zahrát.

   Pokud máte čas a chuť si ve čtvrtek odpoledne zahrát nějakou dobrou deskovku, přijďte do knihovny Smíchov a zahrajte si pod vedením lidí, pro které jsou deskové hry radostí.

   čtvrtek, 27. 9., 16:00 Literatura

   Literární dílny s Terezou Matouškovou

   Smíchov

   Vstup zdarma

   Píšete do šuplíku? Toužíte jednoho dne vydat knihu? Chcete se dozvědět něco víc o tvůrčím psaní? Přijďte si zkusit pár kreativních úkolů mezi lidi, kteří mají stejný sen jako vy. Literární dílny pro mládež pod vedením Terezy Matouškové přicházejí po čtyřech letech úspěšného fungování v Brně i do Městské knihovny v Praze. Tak to nepropásněte!

   Je nutné přihlášení předem na emailu terezamatouskova@post.cz. Kurz je vhodný pro zájemce ve věku 15–20 let.

   čtvrtek, 27. 9., 17:00 Přednáška

   Vzděláváním k zotavení

    Břevnov

    Vstup zdarma

    Kdo jsou lidé s duševním onemocněním a jak uvažují o životě? Co jim přináší naději a čím vším mohou společnosti prospět? Jsou všichni umělci tak trochu šílenci? Pojďte společně s námi hledat odpověď a zúčastněte se některé z přednášek nebo besed.

    čtvrtek, 27. 9., 17:00 Literatura

    Triumvritát v knihovně

    Lužiny

    Vstup zdarma

    Od září do prosince jsme připravili pravidelná setkání ve spolupráci s organizací Triumvirát, který se zabývá lektorováním tvůrčího psaní. Jednou za čtrnáct dní se tak můžete těšit na setkání, přednášky, workshopy, hry nebo čistě jen povídání o psaní. Vstup volný, přístup bezbariérový.

    čtvrtek, 27. 9., 19:00 Film

    Rocky Horror Picture Show

    Získat vstupenky

    Ústřední knihovna

    Vstupné: 80,-

    BIO SKEPTIK aneb Večer obzvláště vytříbeného vkusu
    Rocky Horror Picture Show
    USA 1975, Jim Sharman, anglicky s čes. tit., od 15 let
    Kuriózní parodie na béčkové horrory s trochou sci-fi a rockové muziky, která vznikla podle úspěšného britského muzikálu. Film i muzikál se záhy po uvedení staly kultovním hitem. Mladý pár Janet (Susan Sarandon) a Brad (Barry Bostwick) se ztratí na silnici v dešti a narazí na starobylý hrad obývaný doktorem Frankem-A-Furterem (Tim Curry) – transvestitou, který zrovna pořádá výroční shromáždění návštěvníků z planety Transsexual galaxie Transylvania.
    Po projekci následuje debata s filmovým publicistou Kamilem Filou a s Vítem Zapletalem o kvalitách snímku.

    čtvrtek, 27. 9., 19:00 Film

    Sweet Country

    Získat vstupenky

    Ústřední knihovna

    Vstupné: 80,-

    SOUČASNÝ FILM
    Sweet Country (Austrálie 2017, 113 min., přístupný od 12 let)
    Buš australského Severního teritoria, dvacátá léta minulého století. Zdejší kazatel žije v neobvykle svobodné symbióze s rodinou domorodého chovatele dobytka Sama, čímž dráždí část bílé populace stýskající si po starých pořádcích. V okovech by původní obyvatele nejradši viděl také zatrpklý válečný veterán Harry March. Vyslat k němu dobrosrdečného Sama na pomoc s renovací domu není proto nejlepší nápad… Napínavý, suverénně zrežírovaný a vizuálně podmanivý australský western renomovaného Warwicka Thorntona o násilí a rasismu zadřených hluboko pod kůži získal Zvláštní cenu benátské poroty i nejprestižnější ocenění na MFF v Torontu 2017.
    Lektorský úvod Vladimíra Hendricha.

    pátek, 28. 9., 09:00 Výtvarná…

    Daniela Samcová – Koláže

    Opatov,Opatov - Artotéka

    Vstup zdarma

    V měsíci září se ve foyer opatovské knihovny představí práce výtvarnice Daniely Samcové (1976), absolventky Střední uměleckoprůmyslové škole v Praze (obor scénická technika). Výstavu si můžete prohlédnout ve foyer pobočky Opatov od 3. 9. do 29. 9. 2018. Výstava je prodejní. Vstup volný.

    sobota, 29. 9., 09:00 Výtvarná…

    Daniela Samcová – Koláže

    Opatov,Opatov - Artotéka

    Vstup zdarma

    V měsíci září se ve foyer opatovské knihovny představí práce výtvarnice Daniely Samcové (1976), absolventky Střední uměleckoprůmyslové škole v Praze (obor scénická technika). Výstavu si můžete prohlédnout ve foyer pobočky Opatov od 3. 9. do 29. 9. 2018. Výstava je prodejní. Vstup volný.

    sobota, 29. 9., 13:00 Akce

    Den otevřených dveří

    Ústřední knihovna

    Vstup zdarma

    Den otevřených dveří spolu se Dnem architektury se koná v sobotu 29. 9. 2018 od 13:00 do 19:00.

    Ústřední knihovna letos slaví 90. narozeniny! Celou budovu pro vás otevřeme v sobotu 29. září 2018. Prohlédnete si nejen Ústřední knihovnu, ale i Galerii HMP. Čeká vás také divadélko Říše loutek nebo komentované prohlídky v Rezidenci primátora.

    Komentované prohlídky v Ústřední knihovně se zaměří hlavně na zajímavé architektonické detaily, kterých si při půjčování knih nevšimnete. TIP! Zažijte Rodinnou sobotu – program pro děti a rodiče v Oddělení pro děti a mládež. Čeká vás výstavka knih, tvořivá dílna a nabídka různých her.

    Mohlo by vás zajímat

    Zajímavosti z devadesátileté historie Ústřední knihovny sledujte průběžně na www.facebook.cz/knihovna.
    Sledujte událost na Facebooku
    Rezervujte si místo do primátorské rezidence přes GoOut! (Rezervace bude možná od 24. 9. 2018).

    sobota, 29. 9., 15:30 Film

    Cesta do fantazie

    Ústřední knihovna

    Vstup zdarma

    BIO JUNIOR
    Cesta do fantazie / Sen to Čihiro no kamikakuši
    Japonsko 2001, Hajao Mijazaki, český dabing, 124 min.
    Desetiletá Chihiro je obyčejná japonská holčička. Když se se svými rodiči vydává poprvé do nového bydliště, jejich auto zabloudí na opuštěnou lesní cestu, vedoucí k záhadnému tunelu. Chihiro i její rodiče se vydají dovnitř a objeví cosi, co považují za opuštěný lunapark. Rodiče podlehnou lákavé nabídce občerstvení v opuštěných stáncích, ale záhy se promění ve vepře. Chihiro se snaží najít pomoc a narazí na tajuplného chlapce jménem Haku. Ten ji seznámí s duchy, kteří v noci lunapark obývají a najde jí zaměstnání u Yubaby, staré čarodějnice s malým tělem a velkou hlavou, která provozuje obrovské lázně, kam si chodí odpočinout milióny pozemských bohů a jiných fantastických bytostí. Zde se skrývá jediná možnost, jak může Chihiro zrušit zakletí svých rodičů a vrátit se do lidského světa.

    sobota, 29. 9., 19:00 Hudba

    Pulec Octet Tribute & Bart Van Lier (NL)

    Získat vstupenky

    Ústřední knihovna

    Vstupné: 250,-

    Koncert v rámci mezinárodního trombonového festivalu Prague Bone Fest
    Pulec Octet Tribute – uskupení osmi trombonů, bicích, kontrabasu a piana vzniklo v roce 2013 k příležitosti absolventského koncertu Zdeňka Němce, který byl zároveň poctou 30. výročí natočení nejlegendárnější trombonové desky „V plechovém balení“. Tento soubor navazuje na tradici založenou téměř před čtyřiceti lety nejvýznamnějším českým trombonistou Zdeňkem Pulcem a Pavlem Vitochem z Československého rozhlasu. Excelentní aranže napsané speciálně pro Pulec-Oktet jsou po dlouhé odmlce opět na programu veřejných koncertů. Jde o unikát svého druhu a soubor je složen ze špičkových hráčů, kteří působí např. v Rozhlasovém Big Bandu Gustava Broma, Big Bandu Felixe Slováčka, Symfonickém orchestru Českého rozhlasu a dalších významných tělesech.
    Nyní Pulec Octet Tribute vystoupí se vzácným hostem jako je Bart van Lier (NL) (1950), který je světovou legendou ve světě Jazzu. Tento jazzový virtuóz působil např. v Nederlands Jazz Orchestra, Rogier van Otterloo's TV Orchestra, Slide Hampton's 4 trombone group, ve slavném Big Bandu Skymasters, The Ramblers a mnoha dalších orchestrech. Byl pedagogem na konzervatořích v Hilversumu, Haagu a v Rotterdamu, a nyní provádí své master classy pro žesťová odd. konzervatoří v Rotterdamu a Amsterdamu. Jeho signovaný model trombonu vyrábí firma Kühnl and Hoyer. Bart také vydal knihu „Coordination Training Program for Trombone Playing“. Od roku 1992 je prvním a sólovým trombonistou v Metropole Orchestra. Jako sólista vystupoval také s WDR Big Bandem a mnoha dalšími významnými soubory. Bart van Lier je zván jako pedagog a sólista doslova po celém světě.

    http://praguebonefest.cz/
    https://www.youtube.com/watch?v=f_i7HeBcdoA
    https://www.youtube.com/watch?v=jmvhiUNhdUE
    https://www.youtube.com/watch?v=WwByr1nv0K8

    Vstupné 250 Kč, studenti 150,– Kč s platným ISIC

    neděle, 30. 9., 19:00 Hudba

    Přemysl Tomšíček Sextet & Bart Van Lier (NL) & Zdeněk Němec

    Získat vstupenky

    Ústřední knihovna

    Vstupné: 250,-

    Koncert v rámci mezinárodního trombonového festivalu Prague Bone Fest
    Přemysl Tomšíček si vybral kolegy hudebníky, se kterými spolupracuje v různých jazzových formacích více, než 20 let. Proto je atmosféra koncertů nabita hudbou a muzikantským souzněním. Sextet má vlastní aranžmá skladeb převážně ve stylu hard bopu autorů: Toma Harrella, Davida Liebmana, Clara Fischera, Barryho Harryse, Johna Coltrane, Johna Fedchocka, Marshalla Gilkese ad. Jako hlavní host festivalu vystoupí s Přemysl Tomšíček Sextet žijící legenda Bart van Lier (NL), bass trombonista Zdeněk Němec a saxofonista Jan Fečo.
    Bart van Lier (NL) (1950) je světovou legendou ve světě Jazzu. Tento jazzový virtuóz působil např. v Nederlands Jazz Orchestra, Rogier van Otterloo's TV Orchestra, Slide Hampton's 4 trombone group, ve slavném Big Bandu Skymasters, The Ramblers a mnoha dalších orchestrech. Byl pedagogem na konzervatořích v Hilversumu, Haagu a v Rotterdamu, a nyní provádí své master classy pro žesťová odd. konzervatoří v Rotterdamu a Amsterdamu. Jeho signovaný model trombonu vyrábí firma Kühnl and Hoyer. Bart také vydal knihu „Coordination Training Program for Trombone Playing“. Od roku 1992 je prvním a sólovým trombonistou v Metropole Orchestra. Jako sólista vystupoval také s WDR Big Bandem a mnoha dalšími významnými soubory. Bart van Lier je zván jako pedagog a sólista doslova po celém světě.
    Zdeněk Němec navštěvoval Konzervatoř Jaroslava Ježka v Praze. Po úspěšném absolutoriu pokračoval ve studiích na Hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze, kde v roce 2018 získal bakalářský titul. Během studií na HAMU absolvoval studijní Erasmus na Conservatorium van Amsterdam u Bena van Dijka. Díky bohatému hudebnímu vzdělání se stal Zdeněk Němec nejen klasickým, ale i jazzovým bass trombonistou. V současnosti působí v Big Bandu Felixe Slováčka, Rozhlasovém Big Bandu Gustava Broma, Českém národním symfonickém orchestru, City of Prague Philharmonic Orchestra a dalších tělesech. V roce 2013 založil trombonový soubor Pulec Octet Tribute, navazující na tradici legendárního Pulec-Oktetu. Zdeněk Němec vystoupí na Prague Bone Festu za doprovodu trombonového sextetu.
    Složení: Jakub Cirkl – alt. sax, bar. sax, Jan Fečo – alt. sax, Osian Roberts – tenor sax, Přemysl Tomšíček – trombone, Zdeněk Němec – bass trombone, Stanislav Mácha – piano, Josef Fečo – kontrabas, Martin Schulz – bicí.

    http://praguebonefest.cz/
    https://www.youtube.com/watch?v=jmvhiUNhdUE
    https://www.youtube.com/watch?v=WwByr1nv0K8

    Vstupné 250 Kč, studenti 150,– Kč s platným ISIC

    « srpen říjen »

    Září 2018

    Zobrazení:   Klasicky   Mobilní  /  Pro zrakově znevýhodněné

    Cookies    © Městská knihovna v Praze