Laboratoř mysli: série přednášek odborníků z Národního ústavu duševního zdraví
Vyhnání, vykořenění a změna životní linie – jak nucená emigrace ovlivnila životy tří generací Jak se může traumatická zkušenost jedné generace promítat v životě jejích potomků?
Akce Asanace byl krycí název operace komunistické Státní bezpečnosti z přelomu 70. a 80 let, pomocí které chtěl komunistický režim v Československu donutit nepohodlné lidi, zejména signatáře Charty 77, k odchodu z Československa. Dohromady bylo takto donuceno k emigraci asi 280 signatářů Charty 77.
Přednáška se zabývá psychologickými dopady této akce, během níž StB využívala různé formy psychického i fyzického nátlaku a vydírání. Zaměřujeme se na generaci přímých účastníků, disidentů, kteří byli nuceni opustit svoji zem v letech 1977–1984, dále na potomky – druhou a třetí generaci. Zajímáme se o to, jak se traumatická situace transformuje v průběhu let, co přináší do pokračující rodové linie."
Přednášejí: Doc. PhDr. Marek Preiss, Ph.D. PhDr. Nikola Doubková, Ph.D. Mgr. Radek Heissler Pokračování cyklu: 3. 12. Jak se vyrovnat s vlastní konečností.