
Jaké knihy se objevily tento týden k půjčení? Totožnost Milana Kundery nebo nvá vydání knih Homéra a Kazua Ishigura.
Projděte si náš výběr nebo si všechny novinky můžete prohlížet na stránce www.mlp.cz/novetituly. Tip! Novinky si můžete také každý týden stáhnout ve formátu PDF.
Armas, Elena: Americký milostný experiment

Romantický román, v němž se začínající spisovatelka ocitne ve spolubydlení s mužem, kterého už nějakou dobu obdivovala, a ten jí nabídne pomoc se psaním romantických románů.
Rosie Grahamová má problém. Vlastně hned několik. Právě dala výpověď v práci, aby se naplno mohla věnovat spisovatelské kariéře. Své rodině to zatím neřekla a teď má navíc děsný tvůrčí blok. Všechno se na ni sype. A to doslova. V bytě se na ni dokonce zřítil strop. Naštěstí má náhradní klíč k loftu své nejlepší kamarádky Liny, která je zrovna na líbánkách. To však vůbec netuší, že její útočiště už zabral někdo jiný. Lucas. Linin bratranec, kterého Rosie už několik měsíců tajně stalkuje na Instagramu – je zkrátka neodolatelný. Prochází se po bytě jen v ručníku, poťouchle se usmívá, má sexy přízvuk, vaří a má zajímavé nápady. Nabídne totiž Rosie, že jí pomůže získat zpět inspiraci. Zdá se, že Rosie má všechno pod kontrolou, ale Lucasův pobyt se krátí.
Kundera, Milan: Totožnost

Román nabízí zamyšlení o našem místě na Zemi, poznání sebe sama, o smrtelnosti, věrnosti, o lásce. O stárnutí každého z nás, ale také o stárnutí moderní evropské kultury jako celku.
Jean-Marc zanechal studia medicíny a smysl svého života vidí ve vztahu s Chantal, starší a zkušenější ženou. Snaží se zahnat její obavy ze stárnutí, a aby jí dokázal, že je stále přitažlivá, posílá jí anonymní dopisy s vyznáními. Tato nevinná strategie však bude mít neočekávané následky. Typicky „kunderovská“ zápletka je postavena na zpochybnění lásky a důvěry, které jsou ve světě nejistoty pro partnery jistotou. Co se ale stane, když se rovnováha poruší? Proč je naše jedinečnost ve vztazích tak podstatná? Jak ji zachovat v době, kdy na nás ze všech stran útočí nerealistické představy o kráse, lásce a erotice?
Ishiguro, Kazuo: Když jsme byli sirotci

Příběh anglického detektiva, odhalujícího po téměř třiceti letech tajemství zmizení svých rodičů, žijících na počátku 20. století v Šanghaji.
Román Když jsme byli sirotci patří k vrcholným dílům britského nositele Nobelovy ceny za literaturu Kazua Ishigura. Autor zde v mnohém navazuje na své předchozí čtyři prózy, v nichž zkoumá nejistý vztah člověka k prožité skutečnosti a jeho věčnou náchylnost k sebeklamu. Tentokrát tak činí skrze vzpomínky a osudy Christophera Bankse, jenž poté, co se stane slavným detektivem, napne všechny své síly, aby vyřešil případ svých rodičů, kteří beze stopy zmizeli v době jeho dětství prožitém v čínské Šanghaji. Román se geograficky pohybuje mezi Dálným východem a Londýnem v době před druhou světovou válkou a zdá se, že v něm nejde o nic menšího než o záchranu světa před zlem, které ho má brzy pohltit. Je však také možné, že realita tohoto světa, již Ishiguro zobrazuje optikou archetypu geniálního soukromého detektiva, nakonec bude úplně jiná.
Homéros: Ílias

Kniha obsahuje jeden ze dvou nejstarších eposů nejen antické, ale evropské literatury vůbec, v klasickém překladu Otmara Vaňorného.
Téměř 16000 veršů skladby zachycuje posledních jedenapadesát dnů desetileté trójské války. Básník Homér, jemuž je připisováno autorství eposu, zde použil i řadu retrospektivních záběrů, v nichž popisuje celkový průběh bojů. Hlavní dějová zápletka se soustředí kolem nejstatečnějšího bojovníka řeckého vojska Achilla, jemuž je vrchním velitelem odňata oblíbená otrokyně a proto se odmítá zúčastnit probíhajících bojů. I proto získávají Trójané postupně převahu, která je zastavena až Achillovým přítelem Patroklem, jenž si kvůli zastrašení nepřátel vypůjčí jeho zbroj. Poté je však Patrokles zabit trójským hrdinou Hektorem a teprve tato okolnost přinutí Achilla vrátit se do bitvy a pomstít druhovu smrt. Achilles zažene trójské vojsko zpět do města a zabije i Hektora, jehož pohřbem pak celá skladba končí. Slavnostní až patetický jazyk skladby je zvýrazněný propracovaným epickým stylem.
Jemini, Ben-Dror: Mašinérie lží

Historie arabsko-izraelského konfliktu od vzniku Izraele do současnosti a plány na jeho ukočení. Pozornost je věnována také postavení arabského obyvatelstva v Izraeli a očerňování tohoto státu světovými intelektuály.
Autor v tomto podnětném a přehledně zpracovaném svazku předkládá hloubkovou analýzu řady nepřesných a lživých obvinění vznesených proti Izraeli a jedno po druhém je vyvrací. Vyzývá k novému zamyšlení nad příčinami a důsledky izraelsko-arabského konfliktu, přičemž jasně rozlišuje mezi legitimní kritikou a průmyslem lží, který je jedním z největších podvodů posledních desetiletí, podvodem historických, ba přímo epických rozměrů. V jeho důsledku se Izrael stal ztělesněním ďábla v očích mnoha jinak dobrých a rozumných lidí – lidí, kteří si přejí mír, ale nechtěně přispívají k pokračování tohoto tragického konfliktu.
Mohlo by vás zajímat
Půjčil si knihu někdo jiný? Pak si ji můžete rezervovat, a to online v katalogu nebo při osobní návštěvě pobočky. Až bude rezervace připravena k vyzvednutí, budete o splnění informováni. Pozor! Rezervace je placená služba, stojí 25 Kč – viz ceník služeb.
Ilustrační obrázek v Perexu: Pixabay.com.