Pobočka Břevnov zve na výstavu obrazů Vládi Blažka inspirovaných krajinou.
Výstava je složena z obrazů krajin, namalovaných na plátno (většinou o rozměrech 50×60, 60×60 či 50×70 cm). Všechny uvedené obrazy jsou vytvořené malířskými akrylovými barvami pomocí špachtlí. Jedná se o dílčí výběr z období let 2022 až 2024.
Výstava je přístupná od 1. 10. 2024 do 29. 11. 2024 v otevírací době pobočky Břevnov.
Mohlo by vás zajímat
Inspirací k obrazům jsou Vládi blažkovi fotografie různého původu od vlastních až po převzaté z internetu. Každá jednotlivá předloha je však vždy modifikována podle aktuální nálady autora, resp. Podle toho, jak autor prožívá a vidí krajinnou scenérii v okamžiku tvorby. Proto někdy převažuje reálnější zobrazení, jindy se uplatňuje přístup navazující na autorem oblíbené impresionisty. Výchozí témata jsou vybírána podle zajímavosti až neobvyklosti. Bývají využita jak k vyjádření specifické atmosféry příslušné krajiny jako celku nebo podle denní či roční doby, tak k vyobrazení až zdůraznění některých krajinných prvků (osamocený strom, les, skály apod.) Ve výsledku se tedy nejedná o zobrazení konkrétních míst.
Kdysi jako kluk a mladík autor rád a často maloval. Pak se stal antropologem, věnoval se odborně a pedagogicky vědám o člověku, měl rodinu a normálně žil. Na malování se nějak nedostávalo. Ale stále věřil, že až někdy… S odchodem do důchodu se k výtvarné tvorbě vrátil.
K malování nebyl přímo veden či školen, ale na základní škole byl pod vlivem akademických malířů F. Emlera, T. Rotrekla a Z. Burgetové. Nemůže se zaštiťovat žádnou výtvarnou skupinou, uměleckou školou nebo významným tvůrcem. Považuje se za samouka. Jeho výtvarným vzděláním byly především galerie, výstavy a knihy o jednotlivých malířích. Nejvíce na něj zapůsobili impresionisté a jejich následovníci. Občas souzněl se surrealismem.
Zdrojem inspirace mu jsou především jeho oči (co vidí a chce vidět) a ruce (jakou jemnost motoriky ještě zvládají). V malbě i přes různé experimentování vždy sklouzával ke krajině. Někdy se mu chce vyjádřit něco složitějšího nebo chce něco ironizovat a tak se utvořil jeho zájem o koláže. A jindy se jen tak výtvarně baví, k čemuž mu nejlépe vyhovuje digitální grafika (nepoužívá však žádné složité editory, ale jen hraní si s několika funkcemi) a z ní vyplývající tzv. grafiláže (soutisky na papír a folii).