V září jsme si připoměli výročí 100 let od narození významného českého prozaika Josefa Škovreckého. Stáhněte si všechny jeho slavné knihy v naší e-knihovně.
Josef Škvorecký (27. září 1924 Náchod – 3. ledna 2012 Toronto) byl česko-kanadský spisovatel-prozaik, esejista, překladatel a exilový nakladatel, spolu s manželkou Zdenou Salivarovou zakladatel exilového nakladatelství ’68 Publishers v Torontu.
Tip! Všechny tematické e-knihy můžete stahovat v katalogu nebo si projděte náš výběr. Knihy Josefa Škvoreckého si také můžete půjčit v knihovně.
Jan Zábrana o Josefu Škvoreckém
Adolf Hoffmeister: Josef Škvorecký, 1968, Wikimedia Commons
„Jak se v našem století posílají pozdravy a vzkazy… Když jsem v první půlce 70. let četl Errolův román Mirákl a poslouchal zdejší pražský cvrkot, jímž na něj tuzemci rozhořčeně – a dotčeně – reagovali, napsal jsem mu v jednom dopise (tehdy jsme si psali ještě dost často): „Víš, co se tu říká? ‚Zbabělcema nasral celej Náchod, Miráklem nasral celej národ!‘ Myslím, že po příslušném umravnění můžeš tenhle slogan klidně využít reklamně.“ Teprve tenhle týden (dneska je 2. května 1982), tedy po nějakých sedmi, možná osmi letech, se mi dostaly do rukou memoáry generála Františka Moravce Špión, jemuž nevěřili, vydané v Torontu. Errol ke knize napsal třístránkový dovětek, podepsaný J. Š., ve kterém vysvětluje, jak hledal pro generálovu knihu titul, poněvadž „někteří jeho osobní přátelé projevili obavy, zda název Špión, jemuž nevěřili, je pro autora knihy důstojný, zdaje dost vážný“. (Rozuměj: osobní přátelé zemřelého generála, autora pamětí.) V další argumentaci, proč tenhle titul pokládá za únosný, Errol píše: „Pořád jsem uvažoval o svém titulu. Nejdřív mě napadlo, není-li to prostě jen výraz mého sklonu k provokaci, jenž mě provází už od Zbabělců, s jejich hrdiny vítajícími Rudou armádu swingem, kteří, jak mi v krásně českém wisecracku napsal jeden čtenář, pobouřili Náchod (on ovšem nenapsal ‚pobouřili‘), až po Mirákl, který dubčekovské hnutí nevylíčil jako ikonu, a vzato dle rýmujícího se wisecracku mého čtenáře „pobouřil národ.“ Takže tu větu z dávného dopisu mi potvrdil… že ji četl… zmínkou v doslovu, jak v láhvi hozené do moře. Doplula zpátky ke mně po sedmi nebo osmi letech. Takhle si lidé posílali pozdravy ve 20. století.
Jan Zábrana, Celý život, Torst, Praha 1992. Errol byla přezdívka Josefa Škvoreckého.
Zbabělci
Autorova vynikající prvotina je deníkem květnové revoluce v českém maloměstě a její hrdina kriticky hodnotí počínání své generace i svých spoluobčanů.
Parta mladých lidí z českého maloměsta o sobě na svých schůzkách poněkud silácky prohlašuje ústy hlavního hrdiny, citlivého studenta místního gymnázia, že ji zajímají jen holky a jazz. Jejich cynismus a zdánlivě drsný postoj k životu jsou však jen podvědomou reakcí a obranou proti sentimentalitě tíživé doby – v rozhodující chvíli zapomínají na nebezpečí, riskují život a dokážou i zneškodnit německý tank. S úlevou a nadějí pak vítají Rudou armádu jako příslib do budoucnosti.
Konec nylonového věku
Příběh skupiny mladých z původně dobře situovaných pražských rodin se odehrává v době po únoru 1948.
Děj se odehrává na prestižním, zároveň však posledním plese Amerického ústavu. Dějovou osu tvoří spletité vztahy milostného trojúhelníku – Ireny Hilmanové, jejího manžela Roberta a ctitele Samuela. Novelu charakterizuje brilantní vystižení tísnivé atmosféry očekávání zásadních společenských změn po únorovém převratu, s nimiž se každá z postav vypořádává podle svého naturelu a před nimiž všichni marně hledají únik v povrchní zábavě a swingových melodiích.
Tankový prapor
Humoristický obraz individuálního boje s blbostí, ztělesněnou vybranými představiteli důstojnického sboru čs. armády v padesátých letech.
Rotný Danny Smiřický si odbývá vojenskou službu u tankového praporu, skládajícího se z podivuhodného panoptika svérázných individualit, které specifickým způsobem reagují na absurditu vojenské mašinérie. Nezapomenutelné historky, které rezonují se zážitky snad všech absolventů základního vojenského výcviku, řadí tuto knihu mezi vrcholná díla žánru.
Legenda Emöke
Intimně laděná novela o necitlivém zmarnění velké lásky.
„Legenda Emöke“ je příběhem krásné maďarské dívky, která se na odborářské rekreaci seznámí s talentovaným redaktorem, jenž je zároveň i vypravěčem této novely. Do vztahu obou protagonistů však neurvalými pomluvami zasáhne omezený pedagog a tímto jednáním jejich rodící se vzájemný cit zničí. Navíc redaktor po návratu z dovolené zjistí, že nemá sílu vzdát se pohodlného stylu života, který vede. Nesplní slib, Emöke v jejím košickém bydlišti už nenavštíví a tak se pro něho tato éterická bytost stává vzpomínkou, která však postupně dosahuje až legendárních rozměrů…
Lvíče
Satirický román z redakčního zákulisí, kombinovaný milostným příběhem s detektivní zápletkou.
Hlavní hrdina, vyhořelý básník a redaktor, se zamiluje do krásné, ale nepřístupné dívky, která však dává přednost skutečnému citu před chvilkovým vzplanutím. Detektivní zápletka, rozvedená až v posledních 4 kapitolách a odkrývající důležitou stránku z dívčina života, dílo završuje.
Mirákl
První Škvoreckého kniha napsaná v emigraci je bezprostřední reakcí na události roku 1968, které autor v několika časových rovinách logicky propojuje s počátky komunistické éry.
Danny Smiřický nastupuje jako učitel na dívčí školu v českém maloměstě. Autor s ironickým úsměvem sleduje, jak se jeho erotické problémy absurdně prolínají s právě probíhajícím bojem proti kulakům, který ohrožuje výuku. Události kolem známého „čihošťského zázraku“ zase odstartovaly režimem podporovanou vlnu násilí proti církvi. Danny se nakonec dostane do Prahy, kde se mu podaří proniknout mezi soudobé literáty a seznámit se na vlastní kůži s absurditou tehdejší kulturní politiky, a s údivem sleduje proměny svých známých, kteří připomínají skutečné osobnosti české kulturní scény 60. let 20. století. Předností knihy je přesné vystižení dobové atmosféry, ale především autorův svébytný humor a bezprostřednost při vyprávění nejrůznějších historek.
Příběh inženýra lidských duší
Pokračování příběhů autobiografického hrdiny Dannyho Smiřického, který se po emigraci v r. 1968 stal profesorem literatury na univerzitě v Kanadě.
Obsáhlý Škvoreckého román je pokračováním série osudů autobiografického hrdiny Dannyho Smiřického, jenž se čtenáři představil poprvé v románu Zbabělci. Zde se Danny ocitá v roli emigranta se vší izolovaností a melancholií, jež k tomuto údělu patří. Základními stavebními kameny románu jsou historky z jeho pedagogické praxe v Kanadě, jež se prolínají s návraty domů, do válečných let i do doby pozdější. Dannyho zážitky jsou konfrontovány setkáními s osudy dalších českých emigrantů a román tak reflektuje nejen vnitřní svět emigrace, ale i společenské klima v hrdinově staré i nové vlasti.
Jak stáhnout e-knihu
E-knihy vybírejte na stránce e-knihovna.cz
- Najdete na ní TOP žánrové a tematické výběry (detektivky, cestopisy,dramata aj.).
- Přehled všech dostupných e-knih se otevře po kliknutí na odkaz E-KNIHY (zcela dole) či VÍCE (na stejném řádku zcela vpravo).
- Při výběru vám může pomoci filtr UPŘESNIT HLEDÁNÍ.
- Podrobnosti o vybraném titulu naleznete po kliknutí na obálku knihy.
- Kliknutím na tlačítko ZÍSKAT u vybraného titulu zobrazíte nabídku formátů ke stažení nebo k prohlížení online.
- Zvolte vhodný formát pro vaše zařízení: PDF na monitory, EPUB pro čtečky, tablety a telefony, PRC pro čtečky Kindle.
Mohlo by vás zajímat
- Ilustrační obrázek v perexu: Litinová lavička se sochou Josefa Škvoreckého odhalená na Masarykově náměstí v Náchodě při příležitosti spisovatelových nedožitých 90. narozenin. Vlach Pavel, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/…es/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons.
- Ilustrační obrázek v textu: Adolf Hoffmeister, Josef Škvorecký, 1968. Adolf Hoffmeister, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/…es/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons.