Vybíráme
15. 10. 2024, WEBREDAKTOR

Z kraje podzimu se návštěvníci Oddělení pragensií dozvědí o fungování jubilujícího pražského metra i lidech, kteří zajišťují jeho provoz.

Další publikace nám prozradí, kde byl původně pohřben Karel Jaromír Erben nebo zakladatel Ústavu slepců Alois Klar. Dozvíte se také, jak za Franze Josefa vypadaly pražské byty, ale i umyvadla, kohoutky, kamna a kliky, a odkud pocházela jedna mistryně světa v tělocviku.

Tip! Půjčte si všechny novinky z Pragensií v katalogu nebo si projděte náš výběr.

Nové knihy v pragensiích

50 příběhů pražského metra

Kniha k půlkulatému výročí podzemní dráhy představuje její výstavbu i provoz. Svědectví padesáti osob, pamětníků i současných dopraváků doplňují fotografie, plány a kresby. Na okraj se dozvíme i to, jaké kuriózní výmluvy někdy používají černí pasažéři.

PŮJČTE SI

Aha Praha

Stylizované fotografie pražské krajiny a staveb Ivana Zubaľa doprovázejí úvahy Václava Cílka. Uznávaný geolog a spisovatel také vzpomíná na setkání s osobnostmi české literatury a filosofie. Vybrané lokality metropole zařazuje do duchovního kontextu.

PŮJČTE SI

Karel Hartig: stavitel, finančník, národovec

Publikace o zakladateli Žižkova. Pojednává o jeho původu a životě, urbanistických i stavitelských aktivitách, působení ve funkci starosty i zájmech a občanských aktivitách.

PŮJČTE SI

Literatura na Malostranském hřbitově

Název knihy napovídá dostatečně o jejím obsahu. Mj. se dozvíme, že původně zde byl pohřben K. J. Erben (v současnosti jeho hrob nalezneme na Olšanech), zakladatel známého ústavu pro slepce Alois Klar (jeho ostatky jsou nyní uloženy v ústavní kapli) či historik F. M. Pelcl (v současnosti pochován v Rychnově n. Kněžnou).

PŮJČTE SI

Rink volný

Publikace o historii bruslení na kolečkových bruslích v Praze a místech a objektech s ním spojených. Provází nás mj. Riegrovými sady, Bílkovým pavilonem, „sokolskou“ Šretrovou restaurací a konečně sokolovnou na Balkáně. Krátce zmiňuje i stavbu velké vinohradské sokolovny. Kniha je doplněna dobovými fotografiemi, novinovými inzeráty a stavebními výkresy.

PŮJČTE SI

TJ Sokol Žižkov

Dvojnásobná mistryně světa v tělocviku (dnes sportovní gymnastice), držitelka zlaté a stříbrné medaile z olympijských her v Berlíně Vlasta Děkanová měla domovskou tělocvičnou jednotu na Žižkově. Publikace přibližuje bohatou historii Sokola Žižkov od jeho založení až po současnost.

PŮJČTE SI

Putování pražskými alejemi

Publikace s bohatou fotografickou výbavou popisuje nejzajímavější pražské aleje. Autoři stromořadí rozdělili podle jejich užití a funkce a k některým doplnili historii. U každé aleje najdete mj. popis trasy, převládající druhy stromů a jejich početní zastoupení.

PŮJČTE SI

Za památnými stromy z kopce ze Suchdolu až do Bubenče

Fond Oddělení pragensií obsahuje objemné a výpravné publikace, ale také řadu útlých informačních tiskovin a map, vydávaných v řadách. Poskytnout mohou nejen tip na výlet, ale i poučení např. o pražské přírodě. Uvedený informační materiál popisuje 9 km dlouhou trasu za památnými stromy ze Suchdola až do Bubenče.

PŮJČTE SI

Pražská příroda, známá, neznámá (3)

Trasa popisovaná na mapě sice spojuje dvě nedaleké stanice metra B (Černý Most a Hloubětín) obloukem, ale díky ní poznáte několik pěkných přírodních scenérií. Suchou nohou vás provede přes největší pražský poldr.

PŮJČTE SI

Zelené mapy Prahy 2023: (1) V Praze za přírodou

Velká mapa pražské přírody a několik upřesňujících map studánek, parků, zahrad, piknikových míst a hřišť. Obsahuje seznam památných stromů, naučných stezek a chráněných území a vybrané internetové odkazy.

PŮJČTE SI

Tradiční stavitelství za císaře Franze Josefa

Pokud jste v předchozích letech nestihli navštívit stejnojmennou výstavu, nevadí. Informace o městském stavitelství, stavebních řemeslech a běžném životě v převážně činžovních domech na přelomu 19. a 20. stol. vám zprostředkuje výpravný katalog.

PŮJČTE SI

Bubeneč – Dejvice

Obrazová publikace o Bubenči a Dejvicích, jejich dějinách a vývoji. V důsledku urbanistické proměny po roce 1918 vyrostlo nové centrum severozápadní části Prahy s vlastní architektonickou a společenskou identitou.

PŮJČTE SI

Arcibiskupský palác v Praze

Součástí panoramatu Hradčan je výrazná budova na Hradčanském náměstí. Právě jí je věnována uvedená publikace. Autor mapuje historii budovy i jejího zařízení a umělecké výzdoby. Součástí knihy jsou medailony duchovních, kteří arcibiskupský úřad v novověku zastávali.

PŮJČTE SI

Speculum mundi

Katalog výstavy děl ze sbírek kláštera premonstrátů v Praze na Strahově, která se konala v Olomouci v letech 2014 – 2015. Pojednává o strahovské knihovně, sbírce grafiky, hudební a numismatické sbírce, strahovské obrazárně, sbírce uměleckého řemesla a přírodninách z kabinetu kuriozit.

PŮJČTE SI

Výběr a text Václav Drašnar, Oddělení pragensií.

Ilustrační foto v perexu: Stanice pražského metra trasy C, Letňany, Karelj, Public domain, via Wikimedia Commons.