V září jsme oslavili 150 let od narození Max Švabinského, jednoho z nejvýraznějších českých výtvarných umělců.
Letos v červenci jsme si připomněli 110 let od úmrtí jednoho z neznámějších českých malířů 2. poloviny 19. století – Mikoláše Alše.
Jana Kozáková představuje knihy, jejichž design ovlivnil výtvarný kubismus.
Článek Jany Kozákové z Oddělení vzácných tisků o Josefu Florianovi s výběrem knih, které si můžete půjčit.
Zveme vás na uvedení e-knihy Jany Kozákové Příběhy knih, která se koná ve čtvrtek 9. února 2023 v Ústřední knihovně od 17:30 hodin. Knihu si také můžete stáhnout.
Budova Ústřední knihovny na Mariánském náměstí skrývá i po bezmála sto letech od jejího otevření a jedné velké rekonstrukci mnohá tajemství.
Letos v lednu si připomínáme 140. výročí úmrtí výjimečného francouzského malíře, ilustrátora a karikaturisty Gustava Dorého.
Karel Svolinský – malíř, grafik, ilustrátor a scénograf byl jednou z vůdčích osobností české kultury 20. století.
Letos si připomínáme 130. výročí narození české malířky, ilustrátorky a návrhářky Marie Fischerové-Kvěchové (1892 –1984), pro níž se celoživotním námětem stalo dětství a mateřství.
Tomáš Dušátko z oddělení vzácných tisků píše o slavném zakladateli přírodního léčitelství Vincenzu Priessnitzovi a „jeho“ lázních Jeseník.
Navštivte první online výstavu, která vám přiblíží vzácné knihy, kuriozity i cenné dokumenty z Oddělení vzácných tisků.
Letos uplynulo osmdesát let od tragické smrti Vladislava Vančury, jedné z nejzajímavějších osobností české kultury první poloviny dvacátého století. Pojďme si tohoto všestranného člověka krátce připomenout.
Letos v květnu jsme si si připomněli 130 let od narození Bohuslava Reynka, umělce mnoha talentů, přitom však mlčenlivého, do sebe ponořeného a skromného člověka.
František Bílek byl nejen sochařem, ale rovněž grafikem, autorem děl užitého umění, schopným architektem, mystikem i náboženským myslitelem, jeho dílo propojilo období fin-de-siécle, secesi i modernu 20. století.