O významu Josefa Mánesa, od jehož narození uplyne letos v květnu dvě stě let, svědčí více než dostatečně počet veřejných prostranství a míst po něm pojmenovaných.
Oddělení vzácných tisků soustřeďuje nejstarší a nejvzácnější tisky knihovny od 15 stol. až do současnosti. Celkově se jedná o cca 18.500 svazků. Nejstarším tiskem je Pražská bible z roku 1488, najdete zde i cca 1300 tisků ze 16. až 18. stol.
Před čtyřiceti lety zemřel „alchymista slova“ Vladimír Holan (1905–1980).
30. listopadu letošního roku si připomínáme 500. výročí úmrtí jedné z největších osobností pozdně gotické a raně renesanční německé kultury, malíře a grafika Michaela Wolgemuta.
Letošní rok je ve znamení dvojitého výročí německého přírodovědce a geografa Alexandra von Humboldta (1769–1859). Zejména připomenutí zářijového 250. výročí Humboldtova narození je pro sousední Německo výjimečnou událostí. Právě v Německu je Humboldt dodnes váženou a uctívanou osobností, jinde bohužel povědomí o něm neodpovídá jeho významu a zásluhám.
Letos na jaře uběhlo 470 let od prvního vydání slavné české bible- takzvané Melantrichovy. Okolnosti jejího vzniku jsou poměrně zajímavé – bible vyšla v době tuhé cenzury. Ferdinand I. Habsburský v reakci na proběhlý stavovský odboj ustanovil na několik let jediným tiskařem v Čechách malostranského tiskaře Bartoloměje Netolického.