6. 9. 2019, WEBREDAKTOR

Projekt s názvem Co nebylo v učebnici – spolupráce knihoven a škol ve vzdělávání žáků 21. století reaguje na aktuální potřebu participace formálních a neformálních vzdělávacích institucí v podpoře kompetenčního vzdělávání a celoživotního učení.

Základní informace o projektu

Obsahovým rámcem projektu je rozvoj informační gramotnosti žáků ZŠ, středoškoláků a vzdělavatelů, neboť zvládat mnohostrannou interakci s informacemi je nezbytnou podmínkou života každého jedince ve znalostní společnosti. Institucemi participujícími na edukačních programech informačního vzdělávání jsou školy a veřejné knihovny.

Projekt je podpořen Evropskými strukturálními a investičními fondy, Operační program výzkum, vývoj a vzdělávání pod registračním číslem CZ.02.3.68/0.0/0.0/16_032/0008278.

Role knihovny v projektu

Základní a střední školy jsou pro knihovnu významnou cílovou skupinou zejména ve směřování nabídky programů, které jsou koncipovány jako nadstavba ke školním aktivitám. Výzva MŠMT umožní nabídku rozšířit směrem k rozvoji kompetencí žáků pro práci s informacemi a zpracovávání odborných textů.

Garantem spolupráce zástupců formálního a neformálního vzdělávání je Svaz knihovníků a informačních pracovníků a Centrum rozvojových aktivit Unie zaměstnavatelských svazů ČR, z.s. a obsahové plnění bude probíhat v rámci klíčové aktivity číslo 4 „Propojování formálního a neformálního vzdělávání – rozvoj klíčových kompetencí“.

Cílem celého projektu je vytvoření devíti vzdělávacích programů, které budou rozvíjet zmíněné klíčové kompetence, pro základní a střední školy. Knihovna se bude ve spolupráci s pedagogy ze dvou středních škol podílet na vzniku dvou z těchto programů. Učitelé se s knihovníky sejdou nad tématy S informacemi k lepšímu celoživotnímu učení a Bádám v knihovně a píšu svůj odborný text.

Městská knihovna v Praze je v roli organizace zapojené do projektu a na naplňování výše zmíněného cíle spolupracuje se Střední průmyslovou školou sdělovací techniky Panská a Gymnáziem Přípotoční. Plnění koordinuje Jana Hradilíková (Oddělení metodiky služeb).

Žadatel a partneři projektu

Žadatelem o dotaci je Centrum rozvojových aktivit Unie zaměstnavatelských svazů ČR, z.s. Partnery pak Dětské centrum Jihočeského kraje, o.p.s. Strakonice (partner s finančním plněním) a Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR, Gymnázium P. Křížkovského s uměleckou profilací, s.r.o. Brno, Střední škola obchodní a služeb SČMSD Polička, s.r.o. jako partneři bez finančního plnění.

Projekt bude probíhat od května 2018 do dubna 2021.

PODROBNÝ POPIS PROJEKTU KE STAŽENÍ [PDF, 595 kB]