To, co spojuje dnešní novinky, které si pro vás připravilo Hudební oddělení Ústřední knihovny, je kytara a láska k ní.
Dylan, Bob: Filosofie moderní písně
The Philosophy of Modern Song vydal Bob Dylan v listopadu loňského roku. Teď přišel na trh český překlad. O něm kritici vyjádřili jisté pochybnosti, už jen kvůli tomu, že Dylanův unikátní mluvený i psaný projev se tak trochu vzpírá ideálnímu přeložení do jiných jazyků. Když si ale při čtení 66 krátkých kapitol budete pouštět písně, ke kterým se každá z esejí váže, na poetiku světoznámého písničkáře a laureáta Nobelovy ceny se napojíte daleko snáz. Staré hity z období 20. – 70. let 20. století skrze Dylanovy neobvyklé postřehy získávají nový život a relevanci.
Janda, Petr: Dávno plus
Svoji autobiografii s názvem Dávno vydal Petr Janda v roce 2011. Po dalších dvanácti letech získal pocit, že je na čase svoji knihu aktualizovat a doplnit o příhody z poslední doby. Kniha psaná svižně a bez příkras sleduje osobní i pracovní život jednoho z nejznámějších českých rockerů. Dojde řeč na největší úspěchy i nelehké a kontroverzní momenty, jako když se Janda rozhodl podepsat Antichartu. S kapelou Olympic se český zpěvák, kytarista a skladatel publiku představil poprvé v roce 1963. Dnes má čtyřčlenná sestava na kontě více než dvě desítky alb, své místo v síni slávy a 18. prosince tohoto roku v pražské O2 aréně oslaví 60. výročí své existence.
Guilfoyle, Ultan: Guitar
Co by zmohl Bob Dylan a Petr Janda bez kytary? Hudební nástroj, který změnil dějiny populární hudby v celé její šíři, fascinoval režiséra a dokumentaristu Ultana Guilfoyla natolik, že ji věnoval svoji publikaci pojmenovanou jednoduše Guitar. Autor se ale více než na popkulturní význam zaměřil na design jednoho sta vybraných kytar z období 17. až 21. století. Kvalitními fotografiemi obdařená publikace kombinuje krátký popis každého nástroje doplněný minimálně jedním velkoformátovým obrázkem. Pro ty, kteří si kromě prohlížení krásných nástrojů chtějí i něco přečíst, nabízí autor stručné úvodní kapitoly o historii nástroje sahající do Afriky a na Blízký východ a o repertoáru, ve kterém přijde řeč na barokní mistry i ikony blues, popu či rocku.
Kytara pro každého
Možná si ale na kytaru chcete především zahrát. V našem fondu je kytarového repertoáru velké množství, z novějších přírůstku zmiňme publikaci Kytara pro každého. Vy, nebo jiný začátečník ve vaší rodině, se v ní může seznámit se vším, co při vstupu do kytarového světa potřebujete znát. Dozvíte se, jak novou akustickou či elektrickou kytaru vybrat, jak o ni pečovat, ale také jaké softwarové aplikace si pořídit nebo jak se na ní naučit základy nejhranějších stylů.
Připravil Jiří Slabihoudek, Hudební oddělení Ústřední knihovny
Mohlo by vás zajímat
- Články Jiřího Slabihoudka o hudbě v časopise A2
- Profil Jiřího Slabihoudka v Českém rozhlasu
- Články Jiřího Slabihoudka v časopise hisVOICE
- Další novinky z Hudební oddělení Ústřední knihovny
Ilustrační obrázek Pixabay.com.